Harmincéves a Szentendrei Grafikai Műhely

Munkatársunktól
2010. 07. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szentendrei Grafikai Műhelyben készült művekből nyílt kiállítás tegnap a Szentendrei Képtárban. Az 1980-ban létrejött műhely előbb a Művészeti Alap, a Pest Megyei Tanács, Szentendre város, a megyei múzeumigazgatóság valamint a Pest Megyei Művelődési Központ és Könyvtár anyagi támogatásával, a PMKK-hoz tartozó szervezetként, majd 1981-től – a művészeti autonómia teljes meghagyásával – a Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága fenntartásában és felügyelete alatt működik. 1990-ig a műhelynek otthont adó Fő téri műemlék épület földszintjén működő Műhely Galériában az emeleten készült nyomatokat a nagyközönség is megvásárolhatta.
A műhelyben 30-50 példányos szériák készülnek, a nyomatok gyakran szerepelnek hazai és nemzetközi grafikai kiállításokon. A Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága – a Szentendrei Grafikai Műhely megalapításától – minden egyes szériából egy-egy úgynevezett köteles példányt megkap. Így mára mintegy 800 darab szerigráfiát – a szentendrei képzőművészet elmúlt 30 évének keresztmetszetét őrzik a Ferenczy Múzeum gyűjteményében. Az anyagban Barcsay Jenő, Bálint Endre, Kepes György, Korniss Dezső, Vaszkó Erzsébet művei mellett a mai kortárs művészet olyan nagyjainak nyomatai is szerepelnek, mint Deim Pál, Farkas Ádám, Nádler István, Keserű Ilona, Konok Tamás. A Régi és az Új Művésztelep vagy a Vajda Lajos Stúdió festő- és grafikusművész tagjai mellett a városban élő szobrászok is szép számmal készítettek nyomatokat a műhelyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.