Hátszél

Deák Zsigmond
2010. 07. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszú ideje szajkózzuk, s most, a hajrájához érkezett vb alatt különösen aktuális, hogy míg a világ labdarúgásában rendeltetésszerűen a zöld gyepen, addig nálunk gyakorlatilag évtizedek óta a zöld asztalnál zajlanak a sportág érdemi eseményei. Vegetáló bajnokság és válogatott, sok beszéd, kevés tett: az ember lassan, de biztosan beleun a kilátástalanságba. Legalábbis hazai szinten, hiszen azért kigúvadt szemmel nézzük a Dél-Afrikában történteket, a szlovákokat és a szlovéneket látva pedig ajkunkra tolul a kérdés (sörözés közben, néhány indulatszóval kiegészítve): ha ők ott lehettek, mi miért nem?
Míg a „többiek” a világbajnokságon csatáztak, addig nálunk, teljesen jellemző módon, az MLSZ aktuális elnökválasztása vitte a prímet. Tisztelettel megkérdezem a kedves olvasót: tudja, hogy ki a spanyol vagy a holland szövetség elnöke? Ha igen, gratulálok, ha nem, szívesen megmondom (mert utánanéztem): Ángel María Villar és Michael van Praag. Fogadok, hazájukban sem ismerik őket tömegek – ellentétben a játékosokkal –, vélhetőleg nem állnak a középpontban, ehhez képest, a vb-ből kiindulva, egészen jól mennek náluk a dolgok. Nálunk viszont legalább annyira számít, ki vezeti az MLSZ-t, mint hogy ki az előretolt ék a nemzeti tizenegyben. Sőt, még inkább.
Bár az eddigieknek némileg ellentmond, ez a jelenlegi ambivalens helyzet most akár jól is elsülhet. A magyar labdarúgás vezető rétege – ellentétben a nyugati, így az említett spanyol és holland példákkal – ugyanis elég hosszú ideje bizonyítja, hogy alkalmatlan a sportág megújítására, XXI. századivá alakítására, a régi szép idők eredményeinek megközelítésére. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy a szféra Kisteleki Istvánig bezárólag képtelen volt kitermelni egy olyan karizmatikus, rátermett irányítót, aki képes lenne elvégezni a munka dandárját. Lokális, parciális érdekek domináltak, s ha néha csurrant-cseppent valami eredmény, azt a véletlen számlájára írhattuk. Tavaly például az U20-as válogatottunk vb-bronzérmet szerzett, ám a nagy örömködés közepette kiderült, e korosztályos gárda abból a Bozsik-programból nőtte ki magát, amit Kistelekiék egy tollvonással megszüntettek, ugyanis az előző MLSZ-vezetéshez volt köthető.
Ebben a helyzetben lépett a színre Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója, aki első látásra kemény előfeltételeket szabott az elnöki pozíciójához. Hat, általa kijelölt ember a nyolctagú elnökségbe, a megyei szövetségek önállóságának megszüntetése, a döntési jogkörök központosítása; ezek az intézkedések bizony nem a szervezet belső demokráciájának erősítésére irányultak. Ám feltehetjük a kérdést: ha eddig semmit sem ért a fene nagy demokrácia, sőt, inkább anarchiába hajlott, akkor érdemes-e siratni? Csányi szerepe inkább abban áll, hogy a sportágat kemény kézzel vezetve végre normálisan működő üzleti alapra helyezze, és az üzlethez kétségkívül ért.
Ráadásul, hogy más sportágból vett, de általánossá vált kifejezést használjunk, jó a hátszele is, magyarul: bírja a kormány támogatását. Tegnap találkozott Orbán Viktor miniszterelnökkel, aki kijelentette, úgy tud a kabinet és a parlament segíteni az üzleti alapok lerakásában, hogy a sportpiacot megszervezni akaró szándékot támogatja. Ezért készült el az az öt látványsportágat, köztük a labdarúgást érintő törvénytervezet, amely megpróbálja azokat üzleti forrásokhoz juttatni. Csányi Sándor munkája akkor ér célt, ha pár év múlva mindenki elfelejti, hogy ő az MLSZ elnöke, inkább azzal foglalkozik, hogy jegyet szerezzen az NB I rangadójára, a magyar BL-szereplő meccsére, s hogy ki legyen az aktuális világversenyen szereplő válogatottunk centere. A környező országok kocsmáiban pedig az asztalra csapnak: ha ők ott lehetnek, mi miért nem?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.