Örömmel olvastam a Magyar Nemzet július 3-i számában, hogy a Fidesz–KDNP képviselői javaslatot tettek heti öt testnevelésóra kötelezővé tételére az általános iskola minden évfolyamában.
Kedves kolléganőm, Somhegyi Annamária több mint húszesztendős harcának célja valósul meg ezzel. Ő és munkatársai nemcsak lankadatlan szorgalommal küzdöttek ezért, de ki is mutatták, be is bizonyították, hogy gyermekeink mozgásszegény életmódja milyen következményekkel jár. Jó részük tartása rossz, izomerejük gyenge, s persze nemcsak izomzatuk és csontozatuk, de szívizmuk és tüdőkapacitásuk sem fejlődik megfelelően, és ez az egyik fő oka, hogy felnőtt társadalmunk egészsége olyan rossz, amilyen.
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete 2000-ben indította el a csont és ízület évtizedét, amely világosan kimutatta, hogy a gyermekkorban a megfelelő mozgás és fizikai terhelés nemcsak a mozgásszervi, a szív- és érrendszeri, de a lelki, sőt egyes daganatos betegségek primer megelőzésének egyik legjobb módja. Rendkívüli jelentőségű ezért a mindennapi testnevelés. Egyik legfőbb feladata lenne az is, hogy megszerettesse a fiatalsággal a sportot, a mozgást, amihez nem okvetlen kellenek drága sportszerek, -pályák, -egyesületek. A mi nemzedékünk sem futballpályákon rúgta a labdát és nem egyesületekben röplabdázott, vagy kosarazott. Fontos lenne a testnevelés a középiskolákban és egyetemeken is, hisz számos országban az élsport bölcsői a közép- és főiskolák. Meg kellene gondolni, hogy testnevelésből kell-e jegyet adni, mert az ügyetlenebb, kövérebb gyerek szüleit gyakran ez vezeti oda, hogy csemetéjüket felmentessék az iskolai testnevelés alól, amit lehetőleg el kellene kerülni. Persze ellenőrizni kellene a testnevelési órák anyagát és annak megvalósítását. A mindennapi testnevelés eredményét tudományosan is fel lehetne mérni. Ebben a Csont és Ízület Évtizede Hazai Hálózata – amelynek Somhegyi Annamária is aktív résztvevője – szívesen részt vesz, hisz az Eurobarométer legutóbbi felmérése szerint csontízületi fájdalom tekintetében Magyarország az első az unióban. A Csont és Ízület Évtizede javaslata ebben a témában négy éve fekszik az egészségügy felelős vezetőinek asztalán, illetve az Egészségügyi Minisztérium honlapján, de eddig semmi sem történt. Reméljük, talán most az új vezetők kezébe kerül.
Dr. Bálint Géza,
az MTA doktora,
a Csont és Ízület Évtizede hazai koordinátora

Tragédia Gödöllőn: iskolai bántalmazás miatt vethetett véget életének a kislány