Elmérgesedni látszik az orosz– fehérorosz gázvita: tegnap délelőtt óta a Gazprom már 30 százalékkal kevesebb földgázt szállít Fehéroroszországnak, erre válaszul Minszk elrendelte a Nyugat-Európa felé orosz gázt szállító vezetékek lezárását. Legalábbis így értesültek az MTI által idézett orosz hírügynökségek, az Európai Bizottság ugyanakkor a leállítással kapcsolatban azt közölte, hogy egyelőre nincs hivatalos értesülésük erről, s az uniós tagországok sem jeleztek zavart. Az unió szóvivője azonban hangsúlyozta, hogy elvárják mind Moszkva, mind Minszk részéről a szállítási szerződések tiszteletben tartását.
A legújabb gázkorlátozás – amit fehérorosz források egyenesen gázháborúnak aposztrofálnak – előzménye, hogy Minszk úgy döntött, nem fogadja el a Gazprom által erre az évre megajánlott gázárat, és a tavalyi tarifát fizeti. Emiatt az egykori szovjet tagállam mintegy 250 millió dollárnyi tartozást halmozott föl. Igen ám, csakhogy Moszkva is tartozik, méghozzá azzal a díjjal, amely Fehéroroszországot a területén áthaladó nyugati exportért illetné meg, s amelynek értéke körülbelül ugyancsak negyedmilliárd dollár. A helyzet rendezéséről a múlt héten öt napon át tárgyaltak a felek, de mivel nem jutottak egyezségre, a Gazprom hétfőn tizenöt, majd tegnap harminc százalékkal csökkentette a szomszédjába irányuló gázszállításokat.
A krízis a fehérorosz ellenlépés dacára sem veszélyezteti Európa gázellátását, mert mindössze a teljes import 6,25 százaléka érkezik fehérorosz vezetékeken. Szükség esetén Moszkva más módon is küldhet gázt Európának, például az Ukrajnán keresztül bonyolított gázszállítások növelése révén. Ezt a lehetőséget már az orosz illetékesek is említették. Az orosz ígéretet alátámasztva nyilatkozott a gázvitával kapcsolatban az ukrán vezetés is. Mikola Azarov kormányfő tegnap kijelentette: Ukrajna szükség esetén növelheti az Európa felé irányuló gáztranzitot.
A Gazprom szóvivője hétfőn még azt hangsúlyozta, hogy a Fehéroroszországgal fennálló gázvita ellenére az európai gázszállításokat hiánytalanul teljesíteni kell, de azt is közölte, hogy a problémák miatt Alekszej Miller Gazprom-vezérigazgató hétfőn figyelmeztette az EU illetékes biztosát: előfordulhatnak fennakadások a szállításban. Az Európai Unió földgázszükségletének negyedét szerzi be Oroszországból.

Így hagyták meghalni társai a traktorbaleset áldozatát