Huszita templom Orlajtöréken

R E J T Ő Z K Ö D Ő  M A G Y A R O R S Z Á G

Ludwig Emil
2010. 07. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jan Hus – magyarosan Husz János – különös történelmi hősük a cseheknek. 1369-ben született, a prágai egyetemen szabad művészeteket és teológiát tanult, e tudományoknak ugyanott a profeszszora lett. Az 1400-as évek elején a bölcsészkar dékánja volt, előadásaival a korai, radikális reformáció programját terjesztette, miközben a prágai érsek kegyenceként és a királyné gyóntató papjaként nagy befolyásra tett szert az egyházban és az udvarban. Eszméi találkoztak a csehek ébredező nemzeti – főként németellenes – érzéseivel. Husz János nevéhez fűződik a „pozitív diszkrimináció” korai példája: a prágai egyetem cseh tanárainak szavazati jogát a háromszorosára emelte, míg a szász, bajor és lengyel professzorokét a harmadára csökkentette a tanácsban. Az intézkedés következtében ezrével hagyták el Prágát a tanárok és diákjaik – volt kitől tanulnia Eduard Benesnek –, a csehek körében lázadás bontakozott ki, ami véres vallási-etnikai háborúba torkollott. 1409-től megfordult Husz szerencsecsillaga, a pápa kiátkozta őt és tanainak követőit, végül zsinat elé idézték, és – 1415. július 6-án, 595. éve – Konstanz piacterén máglyára vetették.
Cseh és morva földön 1419-től 1432-ig tartott a parasztháború. Zsigmond király halála (1437) után még egyszer fellobbantak a tábortüzek, ekkorra azonban már a cseh nemesek is szembefordultak a radikális táboritákkal. A gyilkoláshoz szokott, martalóccá züllött husziták elhagyták hazájukat, legtöbben az erdős-hegyes, szláv népek lakta Felső-Magyarország felé vették az irányt. 1439–40-ben – a tapasztalt zsoldos katona, Giskra János vezérletével – végigrabolták a királyi bányavárosokat, fosztogatták, sarcolták a falvak szász és magyar lakosságát. Garázdálkodásuknak 1449-ben Hunyadi János kormányzó, majd Mátyás király (1458-tól) vetett véget. A „zsebrákok” közül sokan letelepedtek a keleti Felvidéken, jellegzetes építészeti emlékeiket – erődített házaikat, vártemplomaikat – ma is láthatjuk Heves, Borsod, Gömör, Zólyom, Abaúj és Zemplén megyék eldugott szegleteiben. Közülük párat bemutattunk már sorozatunkban, most egy gömöri templomuk kerül sorra.
Orlajtörék alig százlakosú kisközség Rimaszombattól nyolc kilométerre északra, a Rima folyó bal partján (szlovák neve: Malé Teriakovce). Neve első ízben a kalocsai érsekség számára 1268. február 28-án kiadott királyi birtoklevélben szerepel Turek alakban. 1341-ben a két szomszédos Turek – azaz: Török – község egyike a Bogus (Bakos), a másik az Orlai család birtoka volt, a településhez jóval később (1927-ben és 1963-ban) két további apró falut csatoltak.
Törék egyike volt az érsektől 1334-ben Szécsényi Tamás erdélyi vajda kezére került Rima menti községeknek. További említése 1378-ban, 1493-ban és 1515-ben történik – ez utóbbi Thewrek formában –, később már csak újkori helységnévtárakban szerepel. A XV. század végén Putnoky Imre birtoka, később a Serényi és Kálnoky grófi családok uradalmához tartozott. A XIX. század végi Gömör vármegye monográfiája szerint egy „1480-ból való pecsétnyomót” a községházán őriztek – azóta sok víz lefolyt a Rimán, sok mindennek lába kelt. Különös hangzású töréki dűlőnevekről is szó esik Borovszky Gömör-könyvében: Peter hradok (Péter vára), Ljoze (Sorshúzás), Medzi skladni cudniho (Csodamezsgye), a templomról azonban nem.
A község felső végén álló fehér falú épület a folyó túlsó partján vezető országútról is látszik. Nyugati oldalán áll a zömök, masszív támpillérekkel megerősített, négyszögletes torony, amely – kör nyílású emeleti ablakaival és zárt árkádos, magas fasisakjával – őrhelynek is megfelelt. Hosszúkás hajójának és szélesebb keleti „szentélyének” ablakai barokk koriak, a XV. századi – „huszita kori” – periódust csupán a torony alsó, csúcsíves ablakai képviselik. No meg az egész, 1795-ben megújított tágas teremtemplom a falaival és kazettás deszkamennyezetével, amelynek legrégebbi táblái az 1500-as évekből, a protestáns korból valók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.