Az árfolyam tehát nagyon megközelítette a tavaly tavasszal tapasztalt 216,5 forint/frankos történelmi mélypontot, de az elemzők nem zárják ki a 230 forintos árfolyamot sem a közeljövőben. A forint a többi valutához képest is gyengült. Az euró 286, a dollár pedig 232 forintba került tegnap délután. A piaci hangulatért szakértők szerint elsősorban a román megszorítócsomag miatti és a lengyel elnökválasztásból fakadó, az egész régióra kiterjedő bizonytalanság tehető felelőssé.
*
A forintnál jobban tartotta magát a tőzsde; bár csak minimális mértékben jutott a pozitív tartományba a BUX. A mutató enyhe hullámzást követően 38,08 pontot, vagyis 0,18 százalékot erősödött, így 20881,87 ponton fejezte be a napot. Ehhez a nyári hónapokra jellemző alacsony, 16 milliárd forintos forgalom párosult. A hazai börze ezzel elmaradt Bécstől és Moszkvától, előbbi 1,6, utóbbi 1,1 százalékkal került magasabb szintre, de megelőzte a 0,4 százalékkal bukó Varsót.
A magyarországi kereskedésre rányomta bélyegét, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) elhalasztotta a Romániának szánt hitelrészlet átutalását, miután a román alkotmánybíróság részben alkotmányellenesnek nyilvánította a kormány és a parlament által már elfogadott megszorító intézkedéscsomagot. Varjú Péter, az Erste Bank üzletkötője a távirati irodának azt mondta, ez csak átmenetileg hat a hazai piacra. A szakértő szerint a befektetők óvatosak a magyar eszközökkel kapcsolatban az elmúlt napokban a nemzetközi sajtóban megjelentek miatt, amely cikkek elsősorban Magyarország hitelességével foglalkoztak. Varjú Péter azonban úgy látja, természetes, hogy elbizonytalanodnak a befektetők egy kormányváltást követően.
A parketten ezúttal az OTP nehezéknek bizonyult, mivel a nagyok közül egyedüliként esett az árfolyama, méghozzá 2,1 százalékkal. A legnagyobb forgalmat viszont ugyancsak a bankpapírok generálták: a befektetők több mint 13,5 forint értékben kötöttek ügyleteket. A rossz teljesítmény mögött a banki különadóval kapcsolatos bizonytalanságok mellett a forint gyengülése és a svájci frank sorozatos csúcsdöntése egyaránt feltűnik.
A Mol ezzel szemben 2 százalékot erősödött alig több mint egymilliárd forintos forgalomban. A Richter 0,2 százalékkal került feljebb, míg az Egis 0,1 százalékot esett. A Magyar Telekom a rendkívül alacsonynak számító 285 millió forintos forgalom mellett drágult 0,6 százalékkal.
A kisebbek közül a Synergon nyújtott figyelemre méltó produkciót, az árfolyam 9,9 százalékot emelkedett. A Portfolio.hu rámutatott, az elmúlt napokban a társaság sorra vette a saját részvényeket, a teljes piaci forgalom több mint 70 százalékáért volt felelős, ezért nem kizárt, hogy a tegnapi erősödést is ez segítette elő. Mindeközben az FHB 3, a Phylaxia pedig 1,7 százalékkal csúszott lejjebb, ám a Rába 0,6 százalékot tudott erősödni.