Ismét padlóra küldték a forintot

Egy éve nem látott mélységekbe zuhant a hazai fizetőeszköz árfolyama a hetek óta erősödő svájci frankhoz képest, amelyért tegnap este már 214 forintnál is többet kellett adni a bankközi devizapiacon.

Munkatársunktól
2010. 07. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az árfolyam tehát nagyon megközelítette a tavaly tavasszal tapasztalt 216,5 forint/frankos történelmi mélypontot, de az elemzők nem zárják ki a 230 forintos árfolyamot sem a közeljövőben. A forint a többi valutához képest is gyengült. Az euró 286, a dollár pedig 232 forintba került tegnap délután. A piaci hangulatért szakértők szerint elsősorban a román megszorítócsomag miatti és a lengyel elnökválasztásból fakadó, az egész régióra kiterjedő bizonytalanság tehető felelőssé.

*

A forintnál jobban tartotta magát a tőzsde; bár csak minimális mértékben jutott a pozitív tartományba a BUX. A mutató enyhe hullámzást követően 38,08 pontot, vagyis 0,18 százalékot erősödött, így 20881,87 ponton fejezte be a napot. Ehhez a nyári hónapokra jellemző alacsony, 16 milliárd forintos forgalom párosult. A hazai börze ezzel elmaradt Bécstől és Moszkvától, előbbi 1,6, utóbbi 1,1 százalékkal került magasabb szintre, de megelőzte a 0,4 százalékkal bukó Varsót.
A magyarországi kereskedésre rányomta bélyegét, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) elhalasztotta a Romániának szánt hitelrészlet átutalását, miután a román alkotmánybíróság részben alkotmányellenesnek nyilvánította a kormány és a parlament által már elfogadott megszorító intézkedéscsomagot. Varjú Péter, az Erste Bank üzletkötője a távirati irodának azt mondta, ez csak átmenetileg hat a hazai piacra. A szakértő szerint a befektetők óvatosak a magyar eszközökkel kapcsolatban az elmúlt napokban a nemzetközi sajtóban megjelentek miatt, amely cikkek elsősorban Magyarország hitelességével foglalkoztak. Varjú Péter azonban úgy látja, természetes, hogy elbizonytalanodnak a befektetők egy kormányváltást követően.
A parketten ezúttal az OTP nehezéknek bizonyult, mivel a nagyok közül egyedüliként esett az árfolyama, méghozzá 2,1 százalékkal. A legnagyobb forgalmat viszont ugyancsak a bankpapírok generálták: a befektetők több mint 13,5 forint értékben kötöttek ügyleteket. A rossz teljesítmény mögött a banki különadóval kapcsolatos bizonytalanságok mellett a forint gyengülése és a svájci frank sorozatos csúcsdöntése egyaránt feltűnik.
A Mol ezzel szemben 2 százalékot erősödött alig több mint egymilliárd forintos forgalomban. A Richter 0,2 százalékkal került feljebb, míg az Egis 0,1 százalékot esett. A Magyar Telekom a rendkívül alacsonynak számító 285 millió forintos forgalom mellett drágult 0,6 százalékkal.
A kisebbek közül a Synergon nyújtott figyelemre méltó produkciót, az árfolyam 9,9 százalékot emelkedett. A Portfolio.hu rámutatott, az elmúlt napokban a társaság sorra vette a saját részvényeket, a teljes piaci forgalom több mint 70 százalékáért volt felelős, ezért nem kizárt, hogy a tegnapi erősödést is ez segítette elő. Mindeközben az FHB 3, a Phylaxia pedig 1,7 százalékkal csúszott lejjebb, ám a Rába 0,6 százalékot tudott erősödni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.