Jelmezek a vitrinben

R. Kiss Kornélia
2010. 07. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy állandó és két időszaki kiállítás debütált a Bajor Gizi Színészmúzeumban a múzeumok éjszakáján. Emlékszobát kapott egykori otthona földszintjén a névadó színművésznő és a múzeum alapítója, Gobbi Hilda. A kortárs színházi történéseknek pedig két új kiállítást is szentel a múzeum.
Szép ház, nagy park közepén – így képzelte el vándorszínész éveiben Déryné azt a „színészrezervátumot”, ahol együtt lehetnének a művészek, amikor nem a színházban vannak. Bajor Gizi egykori villájában most valóban együtt vannak azok a nagyságok, akik számára végleg legördült a függöny. Az ide vezető rögös utat dokumentálja a múzeum új állandó kiállítása, amely Bajor Gizinek, a ház egykori úrnőjének és színészkollégájának, a múzeumot alapító Gobbi Hildának szeretne emléket állítani. A Bajor Gizit ábrázoló festményeket, fotókat és a színésznő személyes tárgyait, bútorait felvonultató tárlaton a múzeum hatvanéves történetét is végigkövethetjük a kiállított fényképeken és maketteken, ezenkívül a múzeum számítógépes adatbázisa és a film-, illetve hangfelvételek is a látogatók rendelkezésére állnak.
Szintén első ízben láthatja a közönség az Alaktalanul címmel kiállított Krétakör-jelmezgyűjteményt. Annak ellenére, hogy a jelmez önmagában is komoly művészi értéket képviselhet, ezeket az alkotásokat nagyon nehéz, gyakran nem is lehetséges megmenteni az utókor számára: az éveken át játszott darabok jelmezei elhasználódnak, a lefutott előadásokét pedig általában átalakítják, feldolgozzák a színházak – mondta el Németh Éva, a múzeum munkatársa. Ezért is kivételes szerencse, hogy a Krétakör Színház három darabjának a jelmezei a múzeum birtokába jutottak. A Peer Gynt és a Bánk bán Benedek Mari által tervezett jelmezei és Nagy Fruzsinának a Pestiesti című előadáshoz készített kreációi önmagukban is izgalmas alkotások.
A harmadik, szintén időszaki kiállítás az idén tízéves Pécsi Országos Színházi Találkozó történetét követi végig tablók, jelmezek, díszletmakettek bemutatásával, felhasználva az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet gyűjteményét. A tablók elsősorban a legjobb előadás címet elnyert darabok plakátjaival és előadásfotóival idézik vissza az elmúlt tíz év emlékezetes színházi pillanatait, és a legjobb hazai és határon túli előadások jelmezei közül is láthatunk néhányat a kiállításon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.