Junusz: Ne a profit legyen a végső cél!

Tévedésen alapul a jelenlegi kapitalizmus, hiszen a profit megszerzését határozza meg végső célként, és figyelmen kívül hagy fontos erkölcsi szempontokat – mondta a hazánkban tartózkodó Muhammad Junusz Nobel-békedíjas közgazdász. A szegények bankjának alapítója a most felnövő generációnak azt szeretné megmutatni, hogy létezik másféle logikára épülő, a jelenleginél jóval igazságosabb modell is.

Szabó Eszter
2010. 07. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Súlyos kritikákkal illette a kapitalizmust és az ahhoz kapcsolódó szemléletet Muhammad Junusz az Origo hírportálnak adott interjújában. A hazánkban tartózkodó Nobel-békedíjas bangladesi közgazdász, aki a szegényeket mikrohitelekkel ellátó Grameen Bank alapítója és vezetője, úgy látja: a jelenlegi gazdasági rendszer téves koncepción alapul, mivel a profit maximalizálását határozza meg végső célként. Junusz szerint olyan kapitalizmusra van szüksége a világnak, amely erkölcsi szempontokat is figyelembe vesz, és amelynek csak egyik eszköze a profit megtermelése. A jelenlegi haszonközpontú szellemiségbe az emberek beleszületnek, s a nevelés is arról szól, hogy csak akkor lehetünk sikeresek, ha a nyereségorientált logikát követjük – vélekedik a szegények bankára, aki a most felnövő generációnak azt kívánja megmutatni, hogy létezik egy másféle logikára épülő, igazságosabb gazdasági rendszer is. Ennek célja Junusz szerint nem pusztán a pénzszerzés, hanem az, hogy a profitot mások életének javítására, egy igazságosabb társadalom kialakítására használjuk fel. A célt az úgynevezett társadalmi vállalkozásokon keresztül lehet megvalósítani: e társaságokból a befektetők nem vehetik ki a profitot osztalék formájában, hanem a nyereséget teljes egészében a környezet jobbítására kell fordítaniuk. – Mindenkiben megvan az önzetlenségre való hajlam, az emberek nem pusztán pénzcsináló gépek, csak a kapitalizmus logikája tette őket azzá – mutat rá Junusz, aki szerint a mostani beszűkült emberképet ki kell szélesíteni. A szegénységben élő magyarországi romákat illetően a bangladesi közgazdász úgy véli, nincs más megoldás, integrálni kell őket a társadalomba.
A társadalmi vállalkozások eddigi sikerét mutatja, hogy – főként Junusz kezdeményezésére – a világon több mint negyven országban létezik ilyen jellegű program, sőt már a Világbank is finanszíroz hasonló, a társadalmi igazságosságot központba állító beruházásokat.
Emlékezetes, hogy hazánkban több alkalommal is felmerült a szegények bankjának ötlete, ezek azonban lényegében PR-fogásnak bizonyultak, bank alapítására nem került sor. 2008 nyarán Korózs Lajos, a szociális tárca akkori államtitkára jelentette be az uzsorakölcsönök visszaszorítását célzó, úgynevezett szociálishitel-programot, a döntéshozók azonban több mint egy évig még arról sem tudtak megállapodni, hogy melyik szaktárca felelősségi körébe tartozzon a kezdeményezés. Csekély eredményt tudott felmutatni az Új Magyarország mikrohitelprogram is, amelyről Bajnai Gordon 2007-ben még gazdasági miniszterként azt ígérte, hogy kétezermilliárd forintot fog megmozgatni, ám eddig csak 13,8 milliárd forintnyi kölcsönt folyósítottak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.