Továbbra sem kerültek ki érdemi információk a kormány és a Nemzetközi Valutaalap közötti tárgyalások eredményéről, annyi azonban tudható, hogy a ma folytatódó egyeztetések nehezek lesznek, mivel több fontos pontban is egymásnak feszülnek a vélemények. Lapunk információi szerint a valutaalap többek között a rossz hitelek befogadására szolgáló Nemzeti Eszközkezelő Társaság felállítását kifogásolja, de emellett a bankadó mértékével és néhány biztosítót az adófizetés alól mentesítő szabályozással sincsenek kibékülve az IMF delegáltjai. Orbán Viktor kormányfő tegnap találkozott a valutaalap küldötteivel. Az idő sürget, hétfőig ugyanis megegyezésre kellene jutni a főbb kérdésekben.
Sajtóértesülések szerint a kormány és a valutaalap között folyó egyeztetések egyik legkritikusabb pontja a jövő évi államháztartási hiánycél. Az idei deficit már úgy tűnik, nem jelenti alku tárgyát, hiszen a kormány többször is leszögezte, hogy elkötelezte magát a 3,8 százalékos hiány tartása mellett. A valutaalap ugyanakkor azt szeretné elérni, hogy a magyar kabinet jövőre három százaléknál kisebb hiánnyal zárja az évet. Magasabb deficitről állítólag hallani sem akarnak.
Nem lehet azonban figyelmen kívül hagyni, hogy jelenleg huszonnégy uniós tagállam ellen folyik eljárás a deficit túllépése miatt. Már csak Luxemburg, Észtország és Svédország tartozik a ritka kivételek közé, akik ellen még nem kezdett eljárást Brüsszel. Ráadásul olyan tagországok is a feketelistára kerültek, amelyek néhány éve még a fiskális fegyelem mintaképének számítottak az EU-ban. Bulgária, Ciprus, Dánia és Finnország a válság előtt egyaránt szigorú költségvetési politikájával tűnt ki a huszonhetek közül.
A Reuters hírügynökség friss felmérésében részt vevő elemzők hiány-előrejelzései egyébként igen tág határok között mozognak. Az idei évre a legtöbben 3,8 és 4 százalék közötti deficitet várnak, ám akad 5 százalékos jóslat is. A jövő évi hiány a szakemberek többsége szerint 2,8 és 3,8 százalék között lehet majd.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője úgy látja, kiszámíthatatlan helyzetet teremtene, ha nem sikerülne megegyezni az IMF-fel. – Bár hazánknak egyelőre nincs szüksége a valutaalaptól lehívható pénzekre, a piac egész biztosan rossz hírnek tartaná a megállapodás elmaradását – jegyezte meg az elemző. A 2011-re vonatkozó, háromszázalékos hiány kapcsán az elemző nem tartja valószínűnek, hogy a valutaalap engedni fog. – Nincs mese, ezt a célt teljesíteni kell – fogalmazott Suppan, aki szerint az idén 3,8, jövőre 3 százalék lesz az államháztartás hiánya.
A kormány minden bizonnyal nincs könnyű helyzetben az egyeztetéseken, a valutaalap ugyanis kemény tárgyalópartner hírében áll. Ukrajnában például a napokban hatalmas, ötvenszázalékos gázáremelést jelentettek be. Az augusztus elején életbe lépő drágításra azért kényszerült rá a kijevi kormány, mert az IMF-fel kötött hitelmegállapodásuknak az is része volt, hogy a költségvetési hiány csökkentésének érdekében feljebb tornázzák az energiaárakat.
Mindeközben Martonyi János egy tegnapi konferencián azt közölte, hogy Magyarországot már nem fenyegeti az államcsőd veszélye, s lassan elmúlik a gazdasági válság is. A külügyminiszter hangsúlyozta: hibának tartaná a 2,8 százalékos jövő évi hiány kőbe vésését az EU és a valutaalap részéről, ez ugyanis olyan helyzetbe hozná Magyarországot, amit nem tart szerencsésnek. Martonyi szerint egyedülálló, hogy a kormány 29 pontos akciótervét mind a piacok, mind a közvélemény lényegében jól fogadta, ami nagyon fontos a gazdaságpolitika sikere szempontjából.
Az államé lehet az MKB Bank. Az Orbán-kormány megvenné a jelenlegi tulajdonos Bayerische Landesbanktól az MKB Bankot – erősítette meg friss számában a Figyelő a hónapok óta terjedő pletykákat. A hetilap szerint erre utal, hogy a közelmúltban több csúcstalálkozó is lezajlott a felek között. A legkritikusabb pontot most a vételár jelenti, ebben ugyanis nagyságrendi eltérés van a tulajdonosok és a magyar állam között. Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő az InfoRádió Aréna című műsorában ugyanakkor cáfolta a Figyelő értesüléseit. Mint mondta, még nem hallott a bank megvásárlásának tervéről.

Itt egy gomb az autóban, amit tízből kilencen nem ismernek