Már több mint háromszáz ember ellen tett vádemelési javaslatot a rendőrség, három gyanúsított iparszerűen állított elő bizonyítványokat, okleveleket, a csoport többi tagja pedig megvásárolta és használta azokat – hangzott el a BRFK tegnapi sajtótájékoztatóján. Kovács Veronika, a testület gazdaságvédelmi osztályának nyomozója elmondta, hogy a terheltek mindent el tudtak készíteni a kishajó-vezetői engedélytől az érettségi bizonyítványon, nyelvvizsgán át a tudományos fokozatú okmányokig. Kovács Veronika beszámolt róla, hogy a fő gyanúsítottak nagyon jó minőségű, a valódival majdnem megegyező igazolásokat állítottak elő. A náluk tartott házkutatáskor a nyomtatáshoz használt gépsorokat és papír alapanyagot foglaltak le a nyomozók, utóbbi mennyiségére jellemző, hogy abból további öt-hatezer okiratot gyárthattak volna az elkövetők.
A rendszer piramisszerűen működött, csúcsán az említett három terhelt állt. A megrendelőkhöz közvetítőkön át juttatták el a hamis papírokat. Az okmányok ára nem attól függött, hogy milyen végzettséget igazoltak, hanem attól, hogy hány emberen át jutottak el a felhasználóhoz, továbbadásukkor mindenki levette a maga hasznát.
Az ügyben három éve kezdte a nyomozást a rendőrség, a három fő gyanúsított akkor havonta kétmillió forintot keresett az illegális üzleten. A vizsgálat igazolta, hogy több száz valótlan okmányt készítettek, a nyomozók szerint a csoport a kilencvenes évektől a hamisításból élt. A diplomák közül a közgazdászvégzettséget igazoló volt a legnépszerűbb a megrendelők között, de készítettek egészségügyi, jogi és építészokleveleket is. A társaság nyelvvizsga-bizonyítványokból gyártott a legtöbbet.
Lapunk úgy tudja, volt olyan megrendelő, aki az illegálisan szerzett oklevelével az államigazgatásban helyezkedett el, és köztisztviselőként így lépett előre a ranglétrán. Meggyanúsítása után munkáltatója felmondott neki, és visszafizettették vele jogtalanul kiutalt jövedelmét is. Kovács Veronika beszámolója szerint a legtöbb érintett cég azonban nem járt el ilyen alaposan, nem vizsgálták meg alkalmazottaik okleveleinek hitelességét. A hamisítók APEH-igazolásokat is készítettek, ezekkel a megrendelők további bűncselekményeket, hitelfedezeti csalásokat követtek el. A BRFK decemberben 157 ember ügyében tett vádemelési javaslatot, őket a napokban újabb 150 gyanúsított követte, de várhatólag még több százan kapcsolódnak terheltként az ügyekhez a következő hetekben.

Az idő nem mindig barátja a bornak – meddig őrizhető a nedű?