Kétesélyes választás Németországban

Stefan Lázár
2010. 07. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Christian Wulff. Az Osnabrückben született jogász karrierje a CDU ifjúsági szervezetében indult és jelentős támogatóra talált a pártelnök, majd kancellár Helmut Kohlban. Alsó-Szászország miniszterelnöki tisztjéért kemény harcot vívott a szociáldemokrata Gerhard Schröderrel, és csak harmadik nekifutásra ért célba. Szerény és szimpatikus fellépésével a polgárok hamarosan a tartomány atyjának tartották, aki ebben a szerepében számtalan politikai problémát oldott meg anélkül, hogy ellenségeket szerzett volna magának. Az ő nevéhez köthető az ország első külföldi gyökerekkel rendelkező minisztere. A Volkswagen autógyár igazgatótanácsának tagjaként gazdaságpolitikai tapasztalatokat szerzett, amelyek a globális pénzügyi válsághelyzetben csak előnyére szolgálnának államelnökként is. Katolikus vallású, három gyerek apja, második felesége mint az ország legfiatalabb „first ladyje” költözne be a Bellevue-palotába.

Joachim Gauck. A Rostockban született pártonkívüli nehéz fiatalságra tekint vissza. Édesapját a megszálló Vörös Hadsereg kémkedéssel vádolta és elhurcolta Szibériába. Álmát, hogy újságíróként dolgozzon, az NDK-ban nem valósíthatta meg. Egyetemi kérvényét elutasították. Ezt követően szánta el magát arra, hogy teológiai tanulmányokat folytasson. Mint rostocki evangélikus lelkész került bele a kommunista rendszer elleni békés forradalomba és tartozott a másként gondolkodókat egyesítő Új Fórum alapító tagjai közé. Az állambiztonsági szolgálat Lárva név alatt figyelte. Az újraegyesítést követően a Kohl-kormány őt bízta meg a Stasi-iratok feldolgozására létrehozott hivatal vezetésével. Lelkiismeretes tevékenysége alapján a létesítmény „Gauck Hivatalként” került be a polgárok emlékezetébe. Bejelentette, ha megválasztják, elveszi feleségül eddigi élettársát, mert nem akar egyedül élni az elnöki rezidencián.

Lukrezia Jochimsen. A Baloldal hetvennégy éves jelöltje kommunista családban született Nürnbergben. Édesapja az elsők közé tartozott, akik a világháború befejeztével beléptek a pártba abból a meggyőződésből, hogy a párt volt az egyetlen, amely ellenállást tanúsított a nácikkal szemben. Lánya szociológiai tanulmányokat végzett, diplomamunkája A cigányok – egy kisebbség Németországban címet viselte. Újságírói tevékenységét kezdettől fogva az a baloldaliság jellemezte, amely most megfelel a szocialistáknak. Kollégái mint a női egyenjogúság feminista elkötelezettjét tartották nyilván. A kétszer házasodó asszony, egy felnőtt fiú anyja, mint a hesseni tartományi rádióállomás (HR) főszerkesztője jutott el karrierje csúcspontjára. 2002-ben vonult nyugalomba, három évvel később lett az NDK egységpártjának örökségét átvevő PDS képviselője a berlini parlamentben. Jelenleg a Baloldal frakciójának kultúrpolitikai szóvivője.


Huszonnégy órával a magyar államfő megválasztása után hasonló eseményre kerül sor Németországban. A szövetségi közgyűlés holnap délben a köztársaság immár tizedik elnökének kinevezéséről dönt. Berlinben a Bundestag 622 tagja mellett a tartományok küldöttségei is leadják voksukat, amelyekben pártok delegálta prominens személyiségek is helyet kapnak, köztük színészek, sportolók, tudósok, vállalkozók.
Az alkotmány 7. paragrafusa szerint a közgyűlés tagjai nincsenek alárendelve utasításoknak. A titkos szavazás mindegyikőjük számára teljes döntési szabadságot garantál. Ez a megoldás még az NSZK alkotmányból öröklődött át, amely megváltoztatta a világháború előtti gyakorlatot. A Weimari Köztársaságban népszavazás döntött az államfői hivatal odaítéléséről. Az akkor szerzett tapasztalatok arra utaltak, hogy populista jelszavakkal, megalapozatlan ígéretekkel a polgárok könnyen félrevezethetők. Így a demokratikus alaptörvény kidolgozói – közöttük az azután első államelnöknek megválasztott Theodor Heuss – 1949-ben a parlament és a tartományok hatáskörébe helyezték át az elnökválasztást. Ez a megoldás – ha csak felszínes megítéléssel is – a tartományok delegálta, pártsemlegesnek tartott küldötteken keresztül mégis azt a látszatot kelti, hogy a népakaratot nem zárták ki a döntésből.
Az összesen 1244 főnyi szövetségi közgyűlésben a kereszténydemokrata–liberális koalíció pártjai 644 küldöttel képviseltetik magukat és huszonegy szavazattal múlják felül a szükséges abszolút többség (623) határát. Ennek megfelelően jelöltjük, Christian Wulff – Alsó-Szászország CDU-miniszterelnöke – biztos sikerre számíthatna, ha nem találná szembe magát olyan ellenjelölttel, aki széles körű elismerést és szimpátiát élvez a polgári blokk soraiban is. Az NDK-ban elszánt polgárjogi harcosként, majd az újraegyesítést követően a Stasi-akták feldolgozására alakult hivatal vezetőjeként ismert Joachim Gauckot a szociáldemokraták és Zöldek jelölték. A két elnökaspiráns azonban merőben eltérő mentalitást képvisel. A múltban rendre koros személyiségek költözhettek be az elnöki rezidenciára, a Bellevue-palotába. A hetvenesztendős Gauck is ebbe a kategóriába tartozna. Az ötvenéves Wulffon keresztül viszont a fiatal generáció jutna e magas hivatalhoz. A kettőjük között mutatkozó alapvető különbséget Siegmar Gabriel SPD-elnök így fogalmazta meg: „Gauck egy életet hoz magával, Wulff egy politikai karriert.” A keletnémet rendszer erkölcsi megdöntésében kiemelkedő szerepet játszó evangélikus lelkész, a szabadság gondolatának és jelentőségének fáradhatatlan hirdetője remek szónoki adottságaival lopta be magát a polgárok szívébe. Az országban aligha akad még egy személy, aki olyan érthetően, minden görcsös pátosz nélkül tudná megfogalmazni mondanivalóját, mint Gauck. A tizenhét éves kora óta CDU-tag Wulff viszont a reálpolitika tipikus képviselője, aki a hatalmi vágyat mindig igyekezett másodrendű tulajdonságának minősíteni. Kettőjük konkurenciaharcában a szocialista Baloldal jelöltje, Lukrezia Jochimsen, a hesseni rádió volt főszerkesztője mindössze szerény mellékszereplőnek számít, akárcsak a német szélsőjobb jelöltje, a 45 éves Franck Rennicke.
A legfrissebb felmérés szerint Gauck 42 százalékon áll, míg Wulff 36 százalékos népszerűségnek örvend. Ha a szavazáson az első körben egyik jelölt sem kap 50 százaléknál többet, a harmadik fordulóban elég az abszolút többség a győzelemhez. Elemzők hetek óta arról értekeznek, ha nem Angela Merkel jelöltje nyer, hamar felbomolhat a német koalíció.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.