Szlovákiával ajánlatos csínján bánni. A két évtizedes önálló múltra sem visszatekintő ország válogatottja ugyan első világbajnokságán szerepel, de amint az a fiatal nemzetek debütáló csapatainál megszokott, szélsőséges teljesítményekre is képes. Első csoportmeccsén például a hoszszabbítás perceiben rontotta nyert állását 1-1-es döntetlenre Új-Zélanddal, majd momentum nélkül kapott ki 2-0-ra Paraguaytól. Csakhogy ezt követően 3-2-re verte – és ezzel ki is ejtette – a vb-címvédő olaszokat, úgyhogy Vladimir Weiss szövetségi kapitány alakulata mostantól egyrészt minden tehertől mentesen, másrészt „ide nekünk az oroszlánt is” hangulatban futballozhat. Weiss mester ezt fehéren feketén ki is jelentette: „Most mi vagyunk a hősök, Szlovákiában hihetetlen eufória uralkodik az olaszok fölötti diadalunk nyomán. Mérhetetlenül boldogok vagyunk. És lehet, hogy a hollandokkal szemben még inkább támadó jellegű focival állunk majd elő…”
Ama bizonyos támadó jellegű focihoz persze nem árt birtokolni a labdát, és az a hollandok ellen nem puszta szándék kérdése. Mi, magyarok ezt már csak tudjuk, hiszen június 5-én kaptunk tőlük egy hatost Amszterdamban, de a narancsmezesek Dél-Afrikában is százszázalékosan zárták az első kört (2-1 Kamerun, 1-0 Japán és 2-0 Dánia ellen), és e meggyőző teljesítményüknek köszönhetően a fogadóirodáknál a végső sikerre is esélyesek rangsorában felzárkózott közvetlenül a brazilok, a spanyolok és az argentinok mögé. Maarten Stekelenburg kapus ennek megfelelő önbizalommal fogalmazott a nemzetközi szövetség, a FIFA honlapján: „Háromszor játszottunk, háromszor nyertünk, ennél többet senki sem kívánhat. Legutóbb Kamerun ellen ugyan nem voltunk elég jók, nekem is csalódást jelentett, hogy gólt kaptunk, de a nyolcaddöntőre vissza kell térnünk a saját szintünkre. Célunk, hogy bejussunk a döntőbe, és miénk legyen a vb-trófea. Ha nem hinnénk benne, hogy képesek vagyunk megszerezni, otthon is maradhattunk volna.”
Egyenes beszéd. No de mit mondjanak akkor a brazilok? Hiszen a nyolc évtizedes vb-történelemben csupán ők voltak képesek idegen földrészen is világbajnokságot nyerni, ráadásul kétszer is, előbb 1958-ban Svédországban, majd 2002-ben Japánban. És ha idén nem Ghána diadalmaskodik, akkor ugyebár következhetne a brazil tripla. Illetve előtte a Chile elleni, mai nyolcaddöntő. Amelyre visszatérhet az Elefántcsontpart ellen túlzott szigorral kiállított játékmester, Kaká. E tényen túl is minden egyéb az ötszörös vb-aranyérmes diadalát ígéri, az egymás elleni mérleg például 12 döntetlen mellett 46 brazil és mindössze 7 chilei sikert mutat. Csakhogy utóbbi gárda a közelmúltban igen összekapta magát. A dél-amerikai selejtezőt egyetlen ponttal a brazilok mögött lemaradva másodikként, azaz Paraguay, Argentína és Uruguay előtt zárta, a vb-t a Honduras és Svájc feletti, egyaránt 1-0-s sikerrel nyitotta, és ki tudja, mire ment volna a spanyolokkal, ha nincs a 2-1-es vereségnek megágyazó, őrült kapushiba. Archív felvételeket nézve az avatatlan szemlélő nemegyszer szörnyülködhet a chileiek pokróc kemény stílusán, és ebből valamicskét mára is megőriztek; a csoportkört 10 sárga lappal zárták, és ebben a műfajban a 32-es mezőny élére ugrottak. A fenti szempontokat Arturo Vidal középpályás röviden így foglalta öszsze egymondatos nyilatkozatában: „Itt nem számít a múlt, mert bár tiszteljük a brazilokat, mi a saját játékunkat fogjuk játszani úgy, hogy nyomást helyezünk rájuk, és minden irányból támadni fogunk.”
A favorit sárga-kékek mestere, Dunga sem számít könnyed esti sétára: „A vb-nek abba a szakaszába léptünk, amikor 90 perc dönt, itt már nem engedhetők meg tévedések, mert utazhatsz azonnal haza. Chile sokat javult, csapata jó játékosokból áll, akik nagyon keményen fognak harcolni, hogy továbbjussanak.”
Efelől kétségünk se legyen. Ugyanezt persze elmondhatjuk minden válogatottról, amely képes helyet szorítani magának a vb, ha úgy tetszik, a világ tizenhat legjobb együttese között.
Mai program. Nyolcaddöntők: Hollandia–Szlovákia, Durban, 16.00; Brazília–Chile, Johannesburg, Ellis Park Stadion, 20.30.

Politikai leszámolás egy kanizsai család ellen?