Izrael kedd éjfélig adott határidőt a hajónak, hogy a palesztin terület helyett el-Aris egyiptomi kikötő felé változtassa meg haladásának irányát. A moldovai zászló alatt hajózó, utasai által Remény névre átkeresztelt Amalthea teherszállítónak az utat szervező líbiai csoport elmondása szerint eltökélt szándéka, hogy elérje a Gázai övezet partjait. A hajó kubai kapitánya az izraeli hadsereg tájékoztatása szerint azt ígérte, hogy az egyiptomi kikötő felé veszi az irányt. „Ön felel a fedélzeten lévő emberekért, és a blokád alá vont terület megközelítése egyedül az ön vétségének számít majd” – mondta a rádióban egy férfi, aki a rádió szerint a haditengerészet részéről tárgyal az ügyben.
A Moammer Kadhafi líbiai vezető fia, Szeif al-Iszlám Kadhafi vezette alapítvány által indított hajó kétezer tonnányi segélyszállítmányt – élelmiszert, orvosi eszközöket, gyógyszereket – juttatna el a palesztinokhoz. A 12 fős személyzet mellett 15 palesztinbarát aktivista tartózkodik a hajó fedélzetén. Az alapítvány egyik munkatársa az al-Dzsazíra arab nyelvű hírtelevíziónak elmondta, ha céljuk elérése lehetetlen, mert ellenállásba ütköznek, akkor nem fognak erőszakhoz folyamodni, mert senkinek az életét nem akarják veszélyeztetni.
Május végén az izraeli haditengerészet feltartóztatott egy, a Gázai övezetbe tartó segélyflottillát, a támadásban kilenc török békeaktivista vesztette életét. Az incidens óriási nemzetközi felháborodást váltott ki, Törökország pedig tudatosította Izraellel, hogy a két ország kapcsolata sosem lesz olyan jó, mint korábban. Egy izraeli vizsgálóbizottság hétfőn megállapította, hogy az izraeli katonai vezetés súlyos hibákat követett el a segélyflottilla elleni támadás megszervezésekor és végrehajtásakor. Az utóbbi napokban az izraeli kormány felvette a kapcsolatot Görögországgal és Moldovával, hogy megakadályozzák az újabb segélyhajó elindulását a palesztin területre.
Nincs értelme a közvetlen izraeli–palesztin tárgyalások újrakezdésének a nemzetközi közösség részvétele nélkül – mondta eközben a Bulgáriában tartózkodó palesztin külügyminiszter. Rijád al-Máliki felrótta a nemzetközi közösségnek, hogy úgy kötelezi a megszállót és a megszálltat egyezkedésre, hogy közben nem érvényesül köztük az egyenlőség.

Rendkívüli egyeztetést tart a miniszterelnök