Kilakoltatások: ma dönthet a kormány

Jakubász Tamás
2010. 07. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma kerül a kormány elé az a törvényjavaslat, amely a bajba jutott adósok szélesebb körét venné védelmébe. Az év végéig érvényben lévő kilakoltatási moratórium ugyanis csak a bírósági végrehajtáson kívül lebonyolított lakóingatlan-árverésekre és a kilakoltatásokra vonatkozik, ezért jogerős bírósági végzés birtokában ma is el lehet venni a bajba jutott adósok ingatlanjait. Nagy Anna kormányszóvivő tegnap lapunknak elmondta: a kormány a rendeletnél magasabb szintű jogszabályban rendezi a kilakoltatási moratórium problémáját azoknak az adósoknak az esetében, akik például jelzálog-hitelezés miatt kerültek nehéz helyzetbe. Jelenleg a bankok és a bajba jutott adósok is a lakásaikat átvevő állami eszközkezelő társaság felállítására várnak.
– Ez utóbbi megakadályozhatja azt, hogy a bedőlő lakások spekulánsok kezére jussanak – jegyezte meg Nagy Anna.
– Nem a legjobb megoldás mellett döntene a kormány, ha úgy határozna: az állam megveszi a bedőlt hitelek fedezetéül szolgáló lakásokat – mondta lapunknak a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara elnöke. Krejniker Miklós szerint ebben az esetben számos olyan gyakorlati probléma jelentkezhetne, amit nehéz lenne kezelni. A kamarai vezető példaként felhozta: ha az adós egy ötvenlakásos társasházi otthonra vette fel a kölcsönt, amit nem tud fizetni, akkor az állam képviselője a másik 49 lakás tulajdonosával együtt járhatna a társasházi gyűlésekre, fizethetné a közös költséget, s őt terhelné például a csöpögő csap megjavíttatása is. – Más lenne a helyzet, ha az állam nem az ingatlant, csupán a banki követelést venné meg – vélekedett a kamarai elnök. Ebben az esetben az államot nem terhelnék különféle kötelezettségek, ellenben az adósoknak bármiféle kedvezményt nyújthatna a kérdéssel foglalkozó közigazgatási szervezet. Adhatna például fizetési halasztást, vagy részletet, és bérlőként a bent maradás lehetőségét is felkínálhatná. – A részletszabályok pontos kidolgozása után ezzel a megoldással is teljes körűen segíthetne az állam a bajba jutott adósoknak – fogalmazott Krejniker Miklós. Az elnök hozzátette: mostanság az árverési moratórium miatt nem veszik meg a banki követeléseket, az állam már csak ezért is élhetne az elképzeléssel. A kamarai vezető végül elmondta, hogy javaslatukat hivatalos formában eljuttatták az igazságügyi minisztériumnak.
A jelenleg árverezési szakaszban lévő ügyek évekkel ezelőtt kezdődtek, de félő, hogy hamarosan újabb fizetésképtelenségi hullám söpör végig az országon. Tegnap a svájci frank ismét soha nem látott magasságokba tört, az árfolyam a délutáni órákban 218,4 forint közelében is járt. Lapzárta idején a frank árfolyama a 217,5 forintos szint környékén időzött. Mivel a frankhitelesek jelentős része 150-160 forintos árfolyamnál vette fel a hitelét, a jelenlegi szint sokakat állíthat megoldhatatlan feladat elé. Az euróköl-
csönt törlesztők sincsenek irigylésre méltó helyzetben. A közös fizetőeszköz tegnap 288 forint fölé is eljutott, míg lapzárta idején 287 forint körül járt. Király Júlia, a jegybank alelnöke tegnap kijelentette: a forint rekordmértékű gyengülése a svájci frankhoz képest nem befolyásolja a Magyar Nemzeti Bank monetáris döntéseit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.