Költségosztókkal csökkenthető a tarifa

Dékány Lóránt
2010. 07. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyolcszázezer lakás használhatná, de eddig csak negyedük jutott hozzá ahhoz a szerkezethez, amely a társasházakban a valós fogyasztáshoz igazítja a lakók energiaszámláját. A költségosztóról van szó, ami azt szolgálja, hogy a korábban megszokott légköbméter-alapú elszámolás helyett a fogyasztás mértéke szerint kapják meg a háztartások a számlát. A felhasználók számára a költségosztóval jelentősen csökkenthető a havonta fizetendő összeg.
Tófalvi György, a főként költségosztókat forgalmazó Techem Kft. ügyvezető igazgatója kérdésünkre elmondta, a fűtéskorszerűsítést választó társasházak közül csak minden tizedik az, amelyik nem kéri a szerkezetet. Hozzátette, jelenleg 210 ezer magyar háztartás alkalmazza a költségosztót, összesen pedig körülbelül 800 ezer olyan lakás található hazánkban, ahol ezt érdemes felszerelni – ilyenek a távfűtésű, illetve a tetőtéri kazánnal rendelkező társasházak. Az ügyvezető szerint az érdeklődés azóta ugrott meg, mióta 50 százalékos támogatást lehet kapni a távfűtéses lakások korszerűsítésére.
Az elszámolás úgy működik, hogy a fogyasztók általában a kiszámlázott összeg nagyobbik részét a felhasznált hő alapján fizetik, míg a kisebbik részt a ház vezetékein távozó hő után számolják. Egy teljesen hőszigetelt épület esetében a vezetékek részesedése akár az 50 százalékot is elérheti. Tófalvi György kifejtette, van olyan lakóközösség is, ahol száz százalékban a fogyasztás alapján osztják meg a költségeket, amelynek eredményeképpen a szokásosnál nagyobb különbség alakul ki a sokat, illetve a keveset fizető háztartások között.
A Debreceni Hőszolgáltató vezérigazgatója, Csonka Tibor arról számolt be, az elmúlt tíz évben sikerült a város felében végrehajtani a távfűtéses lakások korszerűsítését. Ugyanakkor kijelentette, nem szeretnének egy újabb évtizedet várni, mire az egész városban elvégzik a szükséges beruházásokat. Csonka Tibor szerint ehhez öt év is elegendő lehet. A korszerűsítés gyorsítására jó lehetőséget jelenthet a Techemmel közösen kidolgozott rendszer, amelynek lényege, hogy a szükséges beruházás öszszegét a lakók a felújítással elérhető megtakarításból fizetik ki. Tehát a hitel visszafizetéséig a megspórolt összeg 75-80 százalékát fordítják törlesztésre, a fennmaradó rész pedig csökkenti a számla végösszegét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.