Központok a szegénység ellen

Kelet-Közép-Európa hat országában is megindította már a mélyszegénység elleni mozgalmát a Nobel-békedíjas Muhammad Junusz, aki tegnap Budapestre látogatott. A szegények hitelezéséért felelős Grameen Bank vezetője olyan speciális központokat hoz létre térségünkben, amelyek az állami segélyek igénylése helyett munkavállalásra bírják rá a nincsteleneket, fedezet nélkül nyújtott mikrohitelek segítségével.

Szabó Eszter
2010. 07. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Térségünkben is elindította a mélyszegénység elleni mozgalmát Muhammad Junusz Nobel-békedíjas bangladesi bankár, aki az Erste Bankkal összefogva speciális tanácsadó központok és egy tízmillió eurós, vagyis mintegy 2,8 milliárd forintos alap segítségével kívánja ösztönözni azokat az üzleti kezdeményezéseket, amelyek a nincstelenek boldogulását segítik elő. A konferenciasorozattal párosuló kezdeményezést hat országban indította el a szegények hitelezéséért felelős Grameen Bank vezetője, a tervek szerint mindegyik helyen, így hazánkban is üzletfejlesztési központok jönnek létre. E központok elsődleges feladata az, hogy az állami segélyek igénylése helyett munkavállalásra bírják rá a nincsteleneket úgynevezett társadalmi vállalkozásokon keresztül. Bécsben és Prágában ezek az irodák már működnek is, a többi országban pedig az Erste Bankon belül indulhatnak el.
Az elképzeléseket ismertető Muhammad Junusz tegnapi budapesti tájékoztatóján arra hívta fel a figyelmet, hogy a magánkézben lévő vállalatok és a civil társadalom bevonásával új üzleti modellt kell kiépíteni a kelet-közép-európai régióban, hiszen itt is jelentős számban élnek nincstelenek, akiket az állami segélyezés helyett munkával kell kijuttatni a szakadékból. A segítség két központi eleme a kis összegű, kedvező kamatozású hitelek folyósítása és a megfelelő tanácsadás.
A kölcsönökhöz a mélyszegénységben élők térségünkben is mindenféle garancia és fedezet nélkül juthatnának hozzá. A hitelt minden esetben jövedelemteremtő tevékenység elindítására lehet felhasználni. A kölcsönök visszafizetése miatt Junusz professzor nem aggódik. Mint lapunk kérdésére tegnap elmondta, tevékenységük a bizalmon alapul, s ezt a bizalmat a rászorulók meg is hálálják: az ügyfelek 98 százaléka becsületesen visszafizeti a felvett pénzt.
A Grameen Bank koldusoknak és hajléktalanoknak is nyújt hitelt, mégpedig nullaszázalékos kamatra. Junusz szerint a nullaszázalékos kamat is hasznot hoz, hiszen segítségével koldusok ezrei térhetnek vissza a munka világába, és újra adófizető állampolgárokká válnak. Mint fogalmazott, véget lehet vetni annak a gyakorlatnak, hogy családok több generáción keresztül csak állami segélyből élnek. A mikrohitelezésen alapuló üzleti modellt Junusz nemcsak Ázsia, Afrika és Dél-Amerika különböző országaiban tudta bevezetni sikerrel, hanem Angliában és az Egyesült Államokban is, ahol szintén több központot üzemeltet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.