A nyolcaddöntő kínálatából persze az Egyesült Államok– Ghána meccset akár a legfontosabbnak is nevezhetjük, hiszen Kassai Viktor lesz a játékvezető, két segítője pedig Erős Gábor és Vámos Tibor. Kassainak ez már a harmadik fellépése, korábban a Brazília–Koreai NDK és a Mexikó–Uruguay találkozókat kifogástalanul vezette. Ha ezúttal sem követ el hibát, ő mindenképpen mehet még egy kört.
A két csapat négy éve Németországban a csoportban találkozott, akkor Ghána 2-1-re nyert, és továbbjutott. Ezúttal egyedüli afrikai gárdaként jutott be a legjobb tizenhat közé, s csak ez a meccs választja el a rekordbeállítástól. A fekete kontinensről eddig ugyanis csak Kamerun (1990-ben) és Szenegál (2002-ben) szerepelt a negyeddöntőben. „Afrikáért meg kell tennünk, rekordokat akarunk dönteni” – fogalmazott Sulley Muntari. Az Internazionale Bajnokok Ligája-győztes középpályásának eme nem éppen szabatos mondatában minden benne van, ami a ghánaiakat élteti. Egész Afrikát maguk mögé kívánják állítani, s ekképpen kiharcolni a továbbjutást. Ha már kiesett a házigazda, s vele együtt a többi afrikai gárda, ez a nemzetközi szövetség, a FIFA marketingérdekeivel sem lenne ellentétes.
Az amerikaiak múltja valamivel veretesebb. 1930-ban elő-, 2002-ben pedig negyeddöntőt játszottak. Utóbbi megismétlése nem tűnik lehetetlennek. Donovanék kulturáltan játszottak a csoportmeccseken, s a jelek szerint győzni is megtanultak. „Nagyon jó csapat a ghánai, rendkívül atletikusak és technikásak a játékosai. Kemény feladat lesz, de ez egy remek alkalom a visszavágásra a 2006-os vereségért” – mondta Bob Bradley szövetségi kapitány.
Ma ezt megelőzően lép pályára a Koreai Köztársaság és Uruguay. Az uruguayiak kapott gól nélkül, meggyőző teljesítménnyel nyerték meg az A csoportot, az ázsiaiak útja rögösebb volt, az utolsó fordulóban Nigéria ellen a szerencse is melléjük állt. „Tisztában vagyunk vele, hogy ha előnybe kerülünk, akkor azt nem adhatjuk el. Ismerjük a korlátainkat, erős védelmünk van és veszélyes támadósorunk” – nyilatkozta Diego Perez. Tisztán a logika mentén ebből az következik, hogy Uruguaynak a középpályássora a gyengéje. Az egymás elleni múlt a dél-amerikaiaknak kedvez, az eddigi egymás elleni öt meccsből egy döntetlen mellett négyet megnyertek. Korea javítana a mérlegen. Huh Dzsung Mu, a koreaiak szakvezetője szerint kötelező a győzelem, hiszen a csapata elődöntőt akar játszani. Persze az sem árt, ha lélekben felkészül a búcsúra.
Vasárnap két klasszikus párharcot rendeznek. Anglia és Németország több felejthetetlen meccset játszott egymással, ezek közül természetesen kiemelkedik az 1966-os vb-döntő, amit Anglia hosszabbításban nyert meg 4-2-re. 1970-ben a negyeddöntőben találkozott a két együttes, akkor az NSZK lépett tovább a ráadásban 3-2-vel. 1982-ben a középdöntő 2. csoportjában 0-0 volt a végeredmény, ami az NSZK-nak kedvezett. Világbajnokságokon az eddigi utolsó ütközetet 1990-ben vívta egymással a két gárda, az elődöntő ekkor is hossszabbításba torkollt, de az sem döntött, 1-1 után a németek 4-3-ra nyerték a 11-es párbajt.
Ezúttal sem biztos, hogy kilencven perc alatt dől el a küzdelem. Mi több, kitudódott, hogy az angolok már a büntetőkre készülnek. Fabio Capello ki is jelölte az első öt rúgót: Lampard, Gerrard, Barry, Rooney és Milner lenne a végrehajtó. A hírek szerint mindannyian régóta tréningeznek a feladatra. Lampardnak és Gerrardnak van oka a javításra, négy évvel ezelőtt a Portugália elleni negyeddöntőben mindketten hibáztak, s Anglia kiesett.
Franz Beckenbauer a csoportkör első fordulója után szapulta az angolokat, mondván, Capello irányításával a legsötétebb „rúgd és fuss!” hagyományokat élesztették fel, tegnap azonban már úgy nyilatkozott, jobb lett volna, ha erre a párharcra csak az elődöntőben kerül sor. Mint mondta, Németországnak mindig az angolok elleni mérkőzés a legfontosabb.
Az argentin–mexikói meccs többnyire az előbbi sikerét hozta. A FIFA világranglistáján jelenleg 7. Argentína most is erősnek tűnik, de a 17. Mexikót hiba lenne leírni.
n
Hét végi program. Nyolcaddöntők, szombat: Uruguay–Koreai Köztársaság, Port Elizabeth, 16.00; Egyesült Államok–Ghána, Rustenburg, 20.30. Vasárnap: Németország–Anglia, Bloemfontein, 16.00; Argentína–Mexikó, Johannesburg, Futballváros, 20.30.

Harcosok Klubja: Bemutatkozott a BOK Csarnokban az Orbán Viktor által életre hívott online sereg