Már a tizenegyeseket gyakorolják

A mérkőzések száma alapján már csupán a torna egynegyede van hátra a Dél-Afrikában zajló labdarúgó-világbajnokságon, ám ez az egynegyed felér az egésszel. A csoportkör ugyanis csupán bemelegítés a ma kezdődő egyenes kieséses szakaszhoz. A nyolcaddöntők első napja is felvezetésnek tűnik a többi elé, az Uruguay–Koreai Köztársaság és az Egyesült Államok–Ghána találkozónak nincs jelentős múltja. Nem úgy, mint a vasárnapi két mérkőzésnek, amikor Németország és Anglia, illetve Argentína és Mexikó feszül egymásnak.

Munkatársunktól
2010. 07. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyolcaddöntő kínálatából persze az Egyesült Államok– Ghána meccset akár a legfontosabbnak is nevezhetjük, hiszen Kassai Viktor lesz a játékvezető, két segítője pedig Erős Gábor és Vámos Tibor. Kassainak ez már a harmadik fellépése, korábban a Brazília–Koreai NDK és a Mexikó–Uruguay találkozókat kifogástalanul vezette. Ha ezúttal sem követ el hibát, ő mindenképpen mehet még egy kört.
A két csapat négy éve Németországban a csoportban találkozott, akkor Ghána 2-1-re nyert, és továbbjutott. Ezúttal egyedüli afrikai gárdaként jutott be a legjobb tizenhat közé, s csak ez a meccs választja el a rekordbeállítástól. A fekete kontinensről eddig ugyanis csak Kamerun (1990-ben) és Szenegál (2002-ben) szerepelt a negyeddöntőben. „Afrikáért meg kell tennünk, rekordokat akarunk dönteni” – fogalmazott Sulley Muntari. Az Internazionale Bajnokok Ligája-győztes középpályásának eme nem éppen szabatos mondatában minden benne van, ami a ghánaiakat élteti. Egész Afrikát maguk mögé kívánják állítani, s ekképpen kiharcolni a továbbjutást. Ha már kiesett a házigazda, s vele együtt a többi afrikai gárda, ez a nemzetközi szövetség, a FIFA marketingérdekeivel sem lenne ellentétes.
Az amerikaiak múltja valamivel veretesebb. 1930-ban elő-, 2002-ben pedig negyeddöntőt játszottak. Utóbbi megismétlése nem tűnik lehetetlennek. Donovanék kulturáltan játszottak a csoportmeccseken, s a jelek szerint győzni is megtanultak. „Nagyon jó csapat a ghánai, rendkívül atletikusak és technikásak a játékosai. Kemény feladat lesz, de ez egy remek alkalom a visszavágásra a 2006-os vereségért” – mondta Bob Bradley szövetségi kapitány.
Ma ezt megelőzően lép pályára a Koreai Köztársaság és Uruguay. Az uruguayiak kapott gól nélkül, meggyőző teljesítménnyel nyerték meg az A csoportot, az ázsiaiak útja rögösebb volt, az utolsó fordulóban Nigéria ellen a szerencse is melléjük állt. „Tisztában vagyunk vele, hogy ha előnybe kerülünk, akkor azt nem adhatjuk el. Ismerjük a korlátainkat, erős védelmünk van és veszélyes támadósorunk” – nyilatkozta Diego Perez. Tisztán a logika mentén ebből az következik, hogy Uruguaynak a középpályássora a gyengéje. Az egymás elleni múlt a dél-amerikaiaknak kedvez, az eddigi egymás elleni öt meccsből egy döntetlen mellett négyet megnyertek. Korea javítana a mérlegen. Huh Dzsung Mu, a koreaiak szakvezetője szerint kötelező a győzelem, hiszen a csapata elődöntőt akar játszani. Persze az sem árt, ha lélekben felkészül a búcsúra.
Vasárnap két klasszikus párharcot rendeznek. Anglia és Németország több felejthetetlen meccset játszott egymással, ezek közül természetesen kiemelkedik az 1966-os vb-döntő, amit Anglia hosszabbításban nyert meg 4-2-re. 1970-ben a negyeddöntőben találkozott a két együttes, akkor az NSZK lépett tovább a ráadásban 3-2-vel. 1982-ben a középdöntő 2. csoportjában 0-0 volt a végeredmény, ami az NSZK-nak kedvezett. Világbajnokságokon az eddigi utolsó ütközetet 1990-ben vívta egymással a két gárda, az elődöntő ekkor is hossszabbításba torkollt, de az sem döntött, 1-1 után a németek 4-3-ra nyerték a 11-es párbajt.
Ezúttal sem biztos, hogy kilencven perc alatt dől el a küzdelem. Mi több, kitudódott, hogy az angolok már a büntetőkre készülnek. Fabio Capello ki is jelölte az első öt rúgót: Lampard, Gerrard, Barry, Rooney és Milner lenne a végrehajtó. A hírek szerint mindannyian régóta tréningeznek a feladatra. Lampardnak és Gerrardnak van oka a javításra, négy évvel ezelőtt a Portugália elleni negyeddöntőben mindketten hibáztak, s Anglia kiesett.
Franz Beckenbauer a csoportkör első fordulója után szapulta az angolokat, mondván, Capello irányításával a legsötétebb „rúgd és fuss!” hagyományokat élesztették fel, tegnap azonban már úgy nyilatkozott, jobb lett volna, ha erre a párharcra csak az elődöntőben kerül sor. Mint mondta, Németországnak mindig az angolok elleni mérkőzés a legfontosabb.
Az argentin–mexikói meccs többnyire az előbbi sikerét hozta. A FIFA világranglistáján jelenleg 7. Argentína most is erősnek tűnik, de a 17. Mexikót hiba lenne leírni.
n
Hét végi program. Nyolcaddöntők, szombat: Uruguay–Koreai Köztársaság, Port Elizabeth, 16.00; Egyesült Államok–Ghána, Rustenburg, 20.30. Vasárnap: Németország–Anglia, Bloemfontein, 16.00; Argentína–Mexikó, Johannesburg, Futballváros, 20.30.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.