Mexikói-öböl: semmibe vett vészjelek

Hetekkel a mexikói-öbölbéli olajömléshez vezető fúrótorony-katasztrófa előtt szivárgást észleltek a biztonsági berendezéseknél az ott dolgozó szakemberek, ám azokat nem javították meg, hanem folytatták a munkát – egyre több forrásból erősítik meg ezt az információt a különböző hírügynökségek, alátámasztva azt az állítást, hogy a profitérdek ismét a biztonság elé sorolódott.

Hírösszefoglaló
2010. 07. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap a BBC-nek adott interjút egy, a mélytengeri kutak feltárását végző Deepwater Horizon fúrótornyon dolgozó szakember, aki azt állította, hogy az április 20-án bekövetkezett katasztrófa előtt hetekkel már volt szivárgás a biztonsági berendezésen. Az úszó tornyot a British Petroleum (BP) a Transocean nevű cégtől bérelte, az végezte az üzemeltetését. A bérleti díj nagyon borsos (igaz, ebben a szakmában megszokott) volt, mintegy napi félmillió dollár. Ezért sem meglepő, hogy amikor a hibákról szóló tájékoztatást megkapták a döntéshozók, nem a teljes leállást és javítást választották, hanem a termelés folytonossága érdekében átálltak a kitörésgátló egy másik szelepére. Szakemberek szerint ez a magatartás teljességgel elfogadhatatlan: mivel a kitörésgátló a legfontosabb biztonsági berendezés, az ezzel kapcsolatos legkisebb probléma esetén is le kell állni, és mindenáron meg kell javítani.
Az amerikai kongresszus vizsgálata szerint nemcsak a kitörésgátlóval, hanem az olajkút betonozásával is gondok akadtak. Az ezt végző alvállalkozó az a Halliburton volt, amely a korábbi amerikai alelnök, Dick Cheney érdekeltségeként vált világszerte ismertté, egyebek között az iraki és afganisztáni háborús megrendelések kapcsán is. A jó betonozás előzi meg a robbanékony gázok szivárgását és feltörését, ami a Deepwater Horizon katasztrófájának egyik okozója volt. Áprilisban ezt a munkát is nyomás alatt végezték, sőt számos munkafolyamatot is kénytelenek voltak párhuzamosan végezni, ami fokozta a kockázatot. A cél az volt, hogy a feltárást végző fúrótornyot minél korábban felválthassa a hosszú távú kitermelést végző, és elkezdődjön a maximális haszonszerzés.
A BP közben bejelentette, eddig kétmilliárd dollárt költött a szenynyezés eltávolítására. Ez az összeg egytizede annak a húszmilliárdos alapnak, amit washingtoni nyomásra az óriáscég kénytelen volt felállítani a költségek (így kártérítési követelések) fedezésére. A különböző számítások 11 és 100 milliárd dollár közé teszik a katasztrófaelhárítás várható teljes költségét.
Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.