Az önkormányzati választáson szavazati joga van minden, Magyarországon lakóhellyel rendelkező nagykorú magyar és uniós állampolgárnak, de szavazhatnak a menekült, bevándorolt, letelepedett státusúak is, ha a településen lakóhelyet létesítettek. A választás egyfordulós, amely az ország településszerkezetéhez igazodva településtípusonként más-más elemekből áll össze.
Az Országgyűlés által 2010. június 8-án elfogadott, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek megválasztásáról szóló törvény értelmében ősztől a jelenleginél kisebb létszámúak lesznek az önkormányzati képviselő-testületek. A tízezer vagy annál kevesebb lakosú településen a helyi önkormányzati képviselőket a település választópolgárai egyéni listás (korábban kislistásnak nevezett) választási rendszerben választják meg, ahol a település egy választókerületet alkot.
A tízezernél több lakosú településen és a fővárosi kerületben a képviselők vegyes választási rendszerben – egyéni választókerületben és kompenzációs listán – jutnak mandátumhoz. A választópolgárok Budapest főváros közgyűlésének tagjait fővárosi listán választják meg, a megyei önkormányzati képviselőket pedig megyei listán.
A polgármestert és a főpolgármestert a települések választópolgárai közvetlenül választják, polgármester, főpolgármester az a jelölt lesz, aki a legtöbb érvényes szavazatot kapta. Budapesten 1990 óta idén először nem indul Demszky Gábor. A Fidesz–KDNP jelöltje Tarlós István, az MSZP-é Horváth Csaba, az LMP-é Jávor Benedek, a Jobbiké Staudt Gábor, míg az MSZDP Schmuck Andort jelölte a posztra.
Az önkormányzati választások napján tartják a kisebbségi választást is. Aki ebben részt kíván venni, annak július 15-én 16 óráig a polgármesteri hivatalokban kérniük kell a kisebbségi választói jegyzékbe vételüket (egy formanyomtatvány kell ehhez kitölteni). A helyi választási bizottságoknak a szavazást megelőző 55. napig – augusztus 9-ig – van lehetőségük kiírni a kisebbségi választást.
A választási kampány a választás kitűzésétől a szavazás napjának kezdetéig tart, vagyis – a választási eljárásról szóló törvény 2010. június 21-én elfogadott módosítása értelmében – kampányt folytatni csak a szavazás napján 0 órától 19 óráig tilos.
A parlamenti pártok mindegyike üdvözölte, hogy Sólyom László a lehető legkorábbi időpontra írta ki az önkormányzati választást. Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke kifejtette, ezzel több idő marad a következő évi költségvetés elkészítésére is. Nyakó István, az MSZP szóvivője jelezte, nekik bármelyik időpont megfelel, míg Karácsony Gergely, az LMP frakcióvezető-helyettese arról beszélt, hogy annál jobb, minél hamarabb tudják az állampolgárok, a pártok és az államigazgatási szervek, hogy mikor tartják a választásokat. Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője is hasonlóan nyilatkozott, hangsúlyozva, pártja a rövid korteskedés híve. Vona Gábor, a Jobbik elnöke szerint nem hatott meglepetésként az október 3-i időpont kijelölése, pártja pedig reményei szerint folytatni tudja az elmúlt időszakban mutatott felívelő politikai utat.
Változó népszerűség. Továbbra is Orbán Viktor vezeti a legismertebb vezető politikusok népszerűségi listáját – derül ki a HVG számára készített legfrissebb Medián-elemzésből. A leköszönő államfő, Sólyom László az utóbbi hónapban lényegesen veszített népszerűségéből, míg az augusztus elején hivatalba lépő új köztársasági elnök, Schmitt Pál valamivel népszerűbb, mint 2003 és 2007 között, amikor a Fidesz alelnöke volt. (MN)

Berobbant a klímaszezon, így spórolhat rengeteg pénzt