Országminősítések le- és felfelé is

Erdősi Csaba
2010. 07. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vegyes végeredménnyel, de a hitelminősítők napja volt a tegnapi. Észtországot elsőrendű besorolásba emelte a Fitch Ratings. A Moody’s ugyanakkor leminősítette Írországot. Észtország felminősítését elsősorban a jövő évi eurócsatlakozás indokolja. Az MTI tudósítása szerint a Fitch kiemelte, hogy az észt közfinanszírozási helyzet a legerősebbek között van az EU-n belül: a hazai össztermékhez (GDP) mért államháztartási hiány tavaly mindössze 1,7 százalékos volt, az államadósság-ráta pedig alig 7,2 százalék – ez utóbbi a legalacsonyabb adósságszint az unión belül. A Fitch az osztályzatjavításhoz fűzött elemzésében kiemeli azt is, hogy az észt gazdaság sokkal nagyobb kilengéseket produkált, mint bármelyik euróövezeti tagállam: a hazai össztermék 2007 negyedik negyedéve óta összesen 19 százalékkal zuhant, az infláció pedig, amely korábban két számjegyű százalékos ütemekben emelkedett, tavaly nyolc hónapon át negatív tartományban volt. A londoni elemzői közösségben az észt euróövezeti felvételi kérelem elbírálásának eredményét előzetesen fontos próbának tartották annak megítélése szempontjából, hogy a görögországi válság miatt az EU hatóságai nem fogják-e szigorúbban értelmezni a maastrichti csatlakozási feltételeket. A Fitch Ratings egy korábbi elemzésében az állt: ha az észt csatlakozást nem engedélyeznék, az káros precedenst teremtene és negatív jelzés lenne a kelet-közép-európai EU-térség egészének. Írország leminősítését a Moody’s a kormány pénzügyi erejének csökkenésével indokolta. Az ország így most az Aa2-es kategóriába került, ami még így is két fokozattal jobb, mint Portugália („A1”) vagy Görögország („Ba1”) besorolása. A leminősítéshez fűzött indokolásában a Moody’s kiemeli, hogy 2008 óta folyamatosan csökken a hazai össztermék (GDP) és zuhannak az adóbevételek, a GDP-arányos államadósság pedig a világméretű gazdasági válság előtti 25 százalékról tavaly év végéig 64 százalékra szökött fel. A Moody’s szerint az ír gazdaság növekedési lehetőségei csekélyek, főként azért, mert a válság leállította a korábbi évek dinamikus bővülésének motorjait, a pénzügyi szolgáltatások területét és az ingatlanszektort. E két szféra a következő években nem járul hozzá számottevő mértékben a növekedéshez, ezért a történelmi átlagtól elmaradó bővülés várható
3-5 éves távlatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.