Osztálykirándulás, de nem buli

Hanthy Kinga
2010. 07. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Másfél hónap alatt ugyan nem lehet kifordítani a sarkából a világot, de el lehet érni, hogy egy kicsit jobban érezzük magunkat benne. Nem kétséges, hogy az Orbán-kormány a maga szellemisége szerint erre törekszik, s ez akkor is így van, ha vannak, akik már magától a kormányváltás tényétől rosszul érzik magukat. Rajtuk úgy sem lehet segíteni. A közérzet-, vagy inkább lelkiélet-javító intézkedések többsége szimbolikus, de legalábbis halasztó hatályú. Egyelőre csak a szándék van kimondva, hogy miként lesz majd, az kidolgozásra vár. Szimbolikus lépés nyilvánvalóan az iskolai nemzeti összetartozás napja bevezetése, aminél jóval konkrétabb intézkedéseket igényel majd a Kövér László, Pokorni Zoltán és Révész Máriusz egyéni képviselői indítványa nyomán megszületett döntés a „magyarországi és a külhoni magyar fiatalok közti kapcsolatok kialakításáról és erősítéséről a közoktatásban”. Szép dolog ugyanis elhatározni, hogy minden magyar diák egyszer menjen el határon túli kirándulásra – s itt a határon túli nyilvánvalóan a Trianon előtti határokon inneni területet jelenti –, de azt is meg kell majd mondani, hogy miből. Hogy erre lesz-e állami támogatás, vagy ez is rá lesz rakva a fenntartókra, ahogyan annak idején az ötvenszázalékos közalkalmazotti fizetésemelés?
Hoffman Rózsa azt ígéri Gecse Gézának a Határok nélkül mikrofonja előtt, hogy egy, de inkább két év múlva erre elkülönített sor lesz a költségvetésben. Legyen. S ha majd az önkormányzatok, iskolavezetők is mind megértik, hogy ez a határon túli tanulmányi kirándulás nem valamiféle mélymagyarkodás, sem nem csak egy jó buli, akkor talán egyre kisebb összeg is lehet ebben a sorban a költségvetésben. A cél ugyanis oly evidensen jó, hogy nehéz félremagyarázni. Meg ideológiával is nehéz lesz bemázolni. Hisz mi lehet abban rossz, hogy egy ország diákjai, akik tizenkét éven keresztül tanulják egy ország – nem mellesleg a sajátjuk – történelmét, egyszer meg is nézik, hogy miről tanultak? Hogy ugyan az erdélyi fejedelemség nem létezik már, de Erdély még igen. És, kedves gyerekek, akik ott magyarul beszélnek, a mi nemzetünknek a részei.
Reménykedni kell, hogy mindez nem késő, sőt, hogy ezzel akár egy új nemzettudat-időszámítás kezdődhet. Vége szakad annak, hogy a határon inneni magyar románnak, ukránnak, szlováknak mondja a határon túlit. Az első lépés: kicserélni az értelmező szótárt. Az újból pedig megtanulni, hogy a nacionalista nem egyenlő az irredentával, hogy nem az internacionalizmus a világ legüdvözítőbb ideológiája, s hogy egyáltalán nem kell szégyellni, ha valakinek fáj a trianoni országcsonkítás. És azt sem, ha valakinek a saját identitásával kapcsolatban vannak érzelmei. Mindezeket a gondolatokat persze úgy kell közzétenni, hogy közben nem lábad könnybe a szemünk saját nagyszerűségünktől, hanem alapos, átgondolt módon tájékoztatunk. Ahogy Gecse Géza tette a Határok nélkülben legutóbb is. Valahogy így kell szóljon a közrádió.
(Határok nélkül, MR1-Kossuth rádió.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.