Első ízben fészkel a Fertő tó mellett parlagi sas. Az elsősorban az ország keleti felére jellemző ragadozó madár költése szenzációszámba megy, a Fertő menti család a faj legnyugatibb előfordulása Eurázsiában – jelentette a távirati iroda. A parlagi sas (Aquila heliaca) Ázsia és Kelet-Európa pusztáinak impozáns ragadozó madara. A faj fokozottan védett, magyarországi állományát jelenleg 150 párra becsülik. Védelmének érdekében komoly erőfeszítéseket tesznek: előfordulási helyein leszigetelik a villanyoszlopokat, próbálnak fellépni a fajt leginkább veszélyeztető illegális mérgezések ellen.
Talán ennek is köszönhető, hogy a magyarországi állomány növekvőben van, és öt-tíz éve terjeszkedni kezdett nyugat felé. Az irodalmi leírások egyetlenegy költéséről számolnak be a Hanságból, amúgy a Dunántúli-középhegységtől nyugatra eddig nem szaporodott a faj. Az idén Győr-Moson-Sopron megye területén már hat költő párról tudnak a szakemberek, a Fertő–Hanság Nemzeti Park területén tavaly a Hanságban, az idén pedig a Fertő mellett fészkelt sikeresen fiatal parlagi sas pár – mondta Vácz Miklós, a Fertő–Hanság Nemzeti Park igazgatóságának őrszolgálat vezetője. A nemzeti park igazgatóság munkatársai figyelemmel kísérték a fertői madarak fészkelését, majd egy hete sikerült kihelyezni a fészek mellé egy kamerát, amelynek segítségével nyomon követhető a jelenleg körülbelül egy hónapos fióka fejlődése. Mielőtt elhagyná a fészket, meggyűrűzik, hogy a későbbiek folyamán információt kaphassanak mozgásáról.
A kamera segítségével nemcsak páratlan fényképek készülhetnek, hanem feltárulhat a sasok étrendje is. A fertői család előszeretettel lakmározik nyári lúd fiókát, és közepes testű emlősöket.

Így telt Gyárfás Tamás első napja a börtönben