
origo.hu
Gyermeknapra üzent a miniszterelnök
Radicová: Nincs változás! Szlovákia álláspontja változatlan a magyarországi kettős állampolgárság ügyében – szögezte le tegnap Iveta Radicová. A szlovák kormányfő cseh kollégájával folytatott pozsonyi tárgyalása után kijelentette, ez a politikai bizonytalanság könnyen lecsapódhat a gazdasági életben is. Petr Necas kijelentette, nagymértékben megérti a szlovák álláspontot. Bugár Béla közben tegnap közölte, megpróbálja elérni, hogy az Országgyűlés érvénytelenítse azon határozatát, amelynek értelmében a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) a magyar parlament alá tartozik. (MTI)
Miniszter úr, a visegrádi csoport együttműködését ellentmondásosan értékelik politikusok és elemzők, vannak, akik súlytalannak, feleslegesnek tartják a V4-ek létét, mások viszont úgy gondolják, bővíteni kellene a kapcsolatokat, és akár Közép-Európa Beneluxa is lehetne a csoportosulás. Miként viszonyul a visegrádi együttműködéshez az új szlovák kormány, amely éppen most veszi át az elnöki szerepet Magyarországtól?
– A V4-et a négy közép-európai szomszédos, illetve a NATO- és az EU-tagjaként szövetséges ország együttműködésének sikertörténeteként értékeljük. A regionális kooperáció pozitív példája, olyan modell, amelyet érdemes és fontos fejleszteni a jövőben is. A szkeptikus akadémiai hangokra, illetve az együttműködést alábecsülőknek kiváló válasz az elmúlt egy év, amikor is Magyarország igen aktív kezdeményezéssel elnökölt, avagy a most induló egy évre megfogalmazott célok, benne a visegrádi csoport húszéves fennállásának a megünneplése 2011. február 15-én. Mindemellett sikeres munkát folytat a Nemzetközi Visegrádi Alap, az együttműködés egyetlen intézménye, amely Pozsonyban székel. Az együttműködés eddigi tapasztalatai feljogosítják a négy ország vezetőit arra, hogy immár elsősorban a kapcsolatok további fejlesztéséről gondolkodjunk. Abból indulunk ki, hogy konszenzus alakult ki a visegrádi együttműködés megtartásáról és fejlesztéséről. Közép-Európa eddigi legelismertebb regionális együttműködési formájáról van szó, ezért e keretet nincs szándékunkban további országok bevonásával bővíteni. Az eddigi tapasztalatok azt is igazolják, hogy nincs szükség az együttműködés intézményesítésére sem.
– Szlovákia nagyon fontos időszakban áll a csoport élére, hiszen 2011-ben két visegrádi tagország elnökli majd az EU-t, az első fél évben Magyarország, a másodikban Lengyelország. Mennyiben befolyásolja ez a tény a szlovák terveket?
– Azt akarjuk, a visegrádi együttműködés gyakorlati eredményeket hozzon. A legnagyobb kihívásnak azt tartom, hogy megerősítsük és javítsuk a konzultációs mechanizmusokat a közös külpolitikai és gazdasági érdekek érvényesítésében. Összhangban az új kormány szándékaival, a szlovák elnökség programjának a célja az együttműködés és a belső összetartás megerősítése. A visegrádi tagországok több közös problémával küszködnek, amelyek regionális megoldásokat igényelnek, mert átnyúlnak a nemzeti határokon. Ebbe a kategóriába tartozik az ágazati politikák összehangolása az európai együttműködés kontextusában és azok meghonosítása régiónkban, főleg az energiabiztonság terén, a közlekedési infrastruktúra fejlesztésében. Időszerű feladatunk, hogy közösen keressük a kiutat a gazdasági válságból, beleértve ebbe a roma problémakört is, amelyhez szintén regionálisan kellene viszonyulni, miközben közös feladat a nacionalizmus és a szélsőségek elleni fellépés. De az is tény, hogy az uniós alapok hatékonyabb kihasználása könnyebben elérhető cél együttes fellépéssel. Örömmel készülünk a szoros együttműködésre Magyarországgal EU-elnöksége idején, amely a V4-es szlovák elnökség második félideje lesz. Hiszem, hogy a visegrádi országok közös fellépésével az EU irányában is hatékonyabban tudjuk majd érvényre juttatni közös érdekeinket az unióban a lengyel elnöklés idején is. A mi szemszögünkből az a fontos, a magyar és a lengyel elnökség alatt érvényesüljenek a programokban régiónk kulcsfontosságú érdekei.
– Lát-e esélyt arra, hogy az eddigieknél is jobban megmutassa magát Európának és a világnak Közép-Európa?
– Ami a V4-ek imázsát illeti, az a tény, hogy a tagországokban mindenütt jobbközép erők vannak kormányon, azt is jelenti, hogy a költségvetési fegyelmet szem előtt tartó reformpárti kormányok irányítják országainkat, ami a legjobb mód régiónk láttatására, egyúttal erős jelzés a befektetők és csoportosulásunk barátai felé.
Gyermeknapra üzent a miniszterelnök
Pottyondy Edina borította a bilit, Magyar Péter fejére is hullott a tartalmából
Máris elvették Szoboszlai Dominik aranyérmét, reagált a focista
Vlagyimir Putyin helikopterét dróntámadás érte + videó
Neked is átlag feletti az IQ-d, ha meg tudod oldani ezt a szegény ember feladatát!
Amerika nem enged a 48-ból, a NATO-tagországok ezt nagyon meg fogják szenvedni
Magyar játékos verte a Roland Garros tavalyi győztesét
Pintér Attila a játékvezetésről: Mi nem kaptuk meg azt, amit megkapott a többi csapat
Szoboszlai nagy pillanata, ezek a felvételek bejárják a világot + videók
Megtámadták Vlagyimir Putyint
Akkora orosz támadás indult, hogy a NATO-gépeket is bevetették + videó
Újabb szankciókat sürgetnek
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.