Protestszavazás várható Berlinben

Tizedik államelnökének megválasztására készül Németország mindeddig ismeretlen kísérőjelenségek mellett. A köztársaság első számú közjogi méltóságának kijelölése ugyanis első alkalommal párosul a kormánykoalíció jövőjének kérdésével.első

Stefan Lázár
2010. 07. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kereszténydemokrata–liberális kormány jelöltje, Christian Wulff és a szociáldemokrata– Zöldek ellenzék embere, Joachim Gauck hangoztatják ugyan, hogy az elnökválasztást nem szabad azonosítani a kormány jövőjét meghatározó döntéssel, viszont elvitathatatlan, hogy a koalíciós partnerek között megnyilvánuló nézeteltérések fekete-sárga káoszhoz vezetett Berlinben. A tavaly szeptemberi parlamenti választás után létrejött Merkel–Westerwelle-kabinet a melléfogások egész sorával még a legnagyobb támogatói szemében is kezdi elveszíteni hitelességét. „A szövetségi köztársaság történetében még soha nem volt rosszabb kormány, mint most” – írta a Süddeutsche Zeitung, a Spiegel hírmagazin pedig – címoldalán – félremagyarázhatatlan felszólítást hangoztatott: „Abbahagyni!”
A kritikus helyzet gyökereit az államháztartás nyomasztó adósságában kell keresni. A kormány négy esztendő során nyolcvanmilliárd eurót akar megtakarítani, a minisztériumok mindegyike – kivéve az oktatást – kénytelen csökkenteni kiadásait. A takarékossági csomag jelentős terhekkel fenyegeti a polgárokat, így a családi pótlék csökkentése, a betegbiztosítás drágulása, sőt nem kizárt az adók megszigorítása sem, annak ellenére, hogy az FDP ehhez semmi körülmények között sem akar hozzájárulni. Viszont a liberálisok elzárkóznak a jómódúakra vonatkozó adókulcs megemelése elől és fokozzák azt a benyomást, hogy a kormány letér a szociális politika útjáról. E meggyőződés kijózanító számadatokban is megnyilvánul, a lakosság majd nyolcvan százaléka elégedetlen a kabinet munkájával.
Drámai a liberálisokba vetett bizalom összeomlása: a parlamenti választás során majd tizenöt százalékot kapott FDP egy most vasárnapi szavazáson legfeljebb öt százalékra számíthatna. A CDU és a bajor CSU soraiban felmerül a kérdés, érdemes-e folytatni a liberálisokkal kötött szövetséget. Az ellentétek jövő szerdán érhetik el forrpontjukat, amikor könnyen előfordulhat, hogy a polgári blokk kormánnyal elégedetlen tagjai az ellenzék jelöltje mellett voksolnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.