Rekonstruált Árpád-vonal

Székely Gergely
2010. 07. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre többeket vonz az ukrán Kárpátokba az Árpád-vonalként ismert magyar katonai védelmi rendszer, amely fokozatos felújítása révén mára Kárpátalja egyik kikerülhetetlen látványosságává, az igazán különleges élményeket kedvelő hazai és külföldi turisták találkozóhelyévé vált.
A második világháború idején épült, az Északkeleti- és a Keleti-Kárpátokban több mint 600 kilométeren át húzódó védelmi rendszert ugyan már évekkel ezelőtt felfedezte magának az idegenforgalom, de valójában mégiscsak az utóbbi időben kezd igazán a megyébe látogató turisták célprogramjává válni. Mihajlo Delehan ungvári történész szerint ma már mindenféle túlzás nélkül állíthatjuk, hogy a Magyar Királyi Honvédség által épített védőrendszert, amely a Vörös Hadsereg feltartóztatására volt hivatva, mára véglegesen elfoglalta magának a turizmus.
Az Árpád-vonal rekonstrukciójának ötletével néhány éve a korábbi államfő, Viktor Juscsenko Mi Ukrajnánk pártjában politizáló Sztaniszlav Arzsevityin parlamenti képviselő állt elő. Az ismert honatya és bankár elsősorban szülőfaluja, Alsókalocsa (Kolocsava) fölé magasodó hegy gerincén lévő 28 bunker felújítását célozta meg, bizonyára arra gondolva, hogy ezzel is csak fokozhatja a különböző látványosságokban különben sem szűkölködő település vonzerejét, jóllehet a táj már önmagában is feledhetetlen élményt kínál a természet szépségeire fogékony turistáknak. A településen működik egyébként Európa egyetlen, a faúsztatás történetét felelevenítő múzeuma, s tavaly nyílt meg ugyancsak Alsókalocsán Ukrajna vonatkozásában is egyedinek számító, a keskeny vágányú vasút történetét feldolgozó múzeum, amelynek egyik ritka látványossága a magyar gyártmányú mozdony.
Az ungvári ua-reperter.com hírportálnak nyilatkozó Vaszil Sindra, a védőrendszer felújításában részt vevő, a közeli Színevir községben élő képzőművész elmondta, hogy a 28 bunkerből eddig hármat állítottak helyre, meszszemenően figyelembe véve a levéltárakban talált dokumentumok ide vonatkozó adatait is. A magyar honvédség tábori kórházaként, katonai konyhaként és megfigyelőpontként használt létesítményekben a látogatók összesen mintegy kétezer kiállítási tárgyat tekinthetnek meg. A bunkereket a turisták számára épített ösvények kapcsolják össze, s bár a közöttük levő távolság megtétele közel négy órát vesz igénybe, ami sokak számára talán kissé megerőltető, szerinte a táj látványa, a természet érintetlen vad bujasága és a tiszta levegő mindenért kárpótolni fog. Közölte, hogy az Árpád-vonal objektumainak feltárása és felújítása a szakemberek számításai szerint mintegy tíz évet vesz igénybe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.