Sokba kerültek a bankok az országnak

Nem felel meg a valóságnak a pénzintézetek vezetőinek azon állítása, hogy az általuk irányított bankokat nem segítette meg a magyar állam. Szakértők szerint az elmúlt évtizedek banki konszolidációja a sokszorosába került annak a százhúszmilliárd forintnak, mint amennyit most a hitelintézetektől követel az állam. Néhány év alatt többszörösen megtérültek a pénzintézetek befektetései.

Csécsi László
2010. 07. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem állja meg a helyét lapunk szakértői szerint a bankok azon állítása, hogy a magyar állam nem segítette ki a pénzintézeteket, ezért a rájuk kivetett különadó igazságtalan. Nyers Rezső, a Magyar Bankszövetség főtitkára a napokban a Duna Televízióban azt nyilatkozta, hogy bankadót olyan európai országokban vezetnének be, ahol az államnak jelentős öszszegekkel kellett kisegítenie a bankokat a válság kitörésekor. – Magyarországon ilyen segítségre nem volt szükség – jegyezte meg Nyers. Hozzátette: a hazai és a külföldi bankadótervek között öt-tizenötszörös a különbség, a magyarországi bankszektor kárára. Mint ismeretes, a kormány ebben az évben 200 milliárd forintos különadót vetne ki a pénzügyi szektorra, ebből a bankokra körülbelül 120 milliárd forint esne.
Szakértői vélemények szerint Nyers Rezső érvelése – enyhén szólva – „több sebből vérzik”. Varga István közgazdász lapunkban megjelent múlt hétvégi elemzésében arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt húsz évben a kormányok hatalmas mértékű bankkonszolidációkat hajtottak végre, amelyek terheit még generációkon át viseli majd a magyar társadalom. Idén március végén a magyar hitelintézetek több mint 236 milliárd forintnyi úgynevezett konszolidációs államkötvényt birtokoltak. E kötvények lényegében olyan kötelezvények, amelyeknek a hozamát az államnak folyamatosan fizetnie kell. Varga István becslései szerint az utóbbi tíz évben – mai értéken számítva – évi 24 milliárd forintos terhet jelentett a magyar költségvetésnek a bankok konszolidációja. A szakember szerint csak az 1995-ös bankmentés 2000-2100 milliárd forintjába került az adófizetőknek mai értéken. Csak összehasonlításképpen: a különadó pénzintézetekre eső része idén 120 milliárd forintot tesz ki. Ez az összeg a jegybankban állomásoztatott banki pénzek kamata mögött is meszsze elmarad. Varga István arra figyelmeztetett, hogy ez év áprilisában a kötelező tartalékképzés miatt a Magyar Nemzeti Bankban tartott hitelintézeti pénzek mellett még 5149,6 milliárd forintot állomásoztattak a jegybankban a pénzintézetek. Ezen összeg éves kamata pedig 220 milliárd forintot tesz ki. A közgazdász szerint a magyar bankmentés nemcsak a konszolidációban, az elmúlt évek jogi szabályozásában is tetten érhető, hiszen az előző kormány válságkezelés címszó alatt törvénybe iktatta, hogy állami kötelezettséget vállal a bankrendszer stabilitásáért.
Pősze Lajos közgazdász, a Jobbik országgyűlési képviselője szintén úgy látja, hogy eltörpül a bankadó azok mellett az összegek mellett, amiket a pénzintézetekre fordított a magyar társadalom az elmúlt években. – Magyarországon a bankoknak kevesebb adót kellett fizetniük, mint a Nyugat-Európában, ráadásul hazánkban magasabb profitot tudtak termelni, mint a nyugati államokban – jegyezte meg a képviselő. – Ezek az előnyök az évek során jóval nagyobb hasznot hajtottak a bankoknak, mint amekkora összeget most a társadalom követel tőlük – tette hozzá. Pősze Lajos számítása szerint az állami konszolidációval talpra állított, majd a nagy pénzintézetek által olcsón megvásárolt bankok már több tízszeresét kitermelték a vételáruknak.
– Magyarország hitelei jelenleg elérik a GDP 110 százalékát; 35 ezer milliárd forintról van szó. Ennek a tartozásnak az éves kamata eléri a 3000 milliárd forintot. Márpedig ez az összeg a bankok nyereségét növeli, és sokszorosan meghaladja a különadó összegét – jegyezte meg Pősze. A képviselő szerint azok az érvek sem állják meg a helyüket, amelyek szerint a bankadó kivetése bedöntené a bankpapírok árfolyamát. – A befektetők már hónapok óta tudhatnak arról, hogy Európa számos országában érik a bankadó gondolata. A piacok már rég beárazták ezeket a közterheket, ezért nem várható, hogy a papírok jelentős eséssel reagálnak majd az adó bevezetésére – fogalmazott Pősze Lajos. Ráadásul a jobbikos képviselő szerint az is előfordul, hogy a pénzintézetek vezetői ismerőseik számára olyan céges hiteleket nyújtanak, amelyekről maguk is tudják, hogy azokat soha nem fogják visszakapni. – Amennyiben nem nyújtanának ilyen „bedőlésre ítélt” kölcsönöket, már meg tudnák spórolni a bankadó összegét – állítja Pősze Lajos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.