Sólyom: Létezik kulturális nemzet

Szükség van az önkormányzatokra Magyarországon, mert azok a demokrácia alapvető intézményei – jelentette ki Sólyom László köztársasági elnök tegnap a Magyar polgármesterek VIII. világtalálkozóján. Tállai András államtitkár szerint ugyanakkor az önkormányzati finanszírozási rendszer teljes reformjára van szükség.

Mizsei Bernadett
2010. 07. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A demokrácia alapvető intézményeinek nevezte Sólyom László az önkormányzatokat, amelyek szerinte ellensúlyt képeznek a központi hatalommal szemben az alkotmány és a törvények keretei között. Az államfő a Magyar polgármesterek VIII. világtalálkozóján, Gödöllőn elhangzott felszólalásában kiemelte, a települési képviseleteknek sokszínűnek kell lenniük, hogy minél több helyi erő képviseltethesse magát az önkormányzatokban. Emlékeztetett arra, hogy a húsz éve lejátszódott forradalom, vagyis a rendszerváltás hozta létre a tanácsrendszerek helyett az önkormányzatokat, mint önállóan, saját jogon létező és működő egységeket. Az intézmények különlegességét abban látta, hogy a polgármesterek a helyi közösségektől kapják a felhatalmazást az irányításra.
Ötéves államfői tisztségéről szólva Sólyom László elmondta, évente két-három alkalommal országjárásra indult, amelyek során számos településvezetővel találkozott. – Megbeszéléseink nem merültek ki a protokollban – tette hozzá. Üdvözölte, hogy 1996 óta a polgármesterek nem zárkóztak az országhatárok közé. – Ez azt bizonyítja, hogy létezik kulturális magyar nemzet: az ország és a nemzet határai nem esnek egybe – vélekedett.
Tállai András szerint az önkormányzati finanszírozási rendszer teljes reformjára van szükség. A Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára kijelentését azzal indokolta, hogy az említett intézmények széles feladatrendszert látnak el, infrastruktúrát és pénzügyi forrásokat viszont eddig nem kaptak eleget ehhez az államtól. – Ezért meg kell vizsgálni, hogy maradjanak-e az egészségügyi és oktatási szolgáltatások minden esetben a hatáskörükben – jelentette ki, hozzátéve, hogy a közszolgáltatási minimumot a jövőben vállalnia kell az államnak. Tállai kitért arra is, hogy az önkormányzatok eladósodottsága 2005 óta a háromszorosára nőtt, így ezt a szférát 1020 milliárd forintnyi hitelállomány terheli. Ráadásul „a finanszírozási rendszer követhetetlen”.
Az államtitkár emlékeztetett a kormány terveire, miszerint első lépésként az önkormányzati képviselők számát 30-40 százalékkal csökkentik, a választási kampány 72-ről 60 napra csökken, a kampánycsend pedig szűkül majd. Megemlítette, hogy szeptember 15-től a helyi iparűzési adó beszedésének joga visszaszáll az önkormányzatokra, így az intézmények dönthetnek, hogy azt maguk szedik be, vagy megbízzák az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalt. Szeptember elsejétől pedig visszaállnak a megyei közigazgatási hivatalok, így erős kormányhivatalok jönnek létre.
A találkozón a magyar önkormányzatiság fejlesztéséhez kimagasló módon hozzájáruló tevékenységének elismeréseként Polgármesteri Ezüstlánc Díjat kapott Baranyi István, Pusztaföldvár első embere és Bukovsky János, a felvidéki Deáki polgármestere. A díjat Sólyom László, illetve Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnöke adta át.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.