Stasi-gáncsok a keleti nyitás ellen

Az NDK állambiztonsági szervezete az 1969–1970-es években mindent elkövetett annak érdekében, hogy Moszkvával szemben lejárassa Bonn úgynevezett „keleti politikáját”. Ennek az időszaknak a Stasi-aktáira támaszkodva érdekes tanulmány látott napvilágot abban a német szaklapban, amely 1953 óta negyedévenként jelenik meg kortörténeti értekezésekkel.

Stefan Lázár
2010. 07. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Problémák a nagy testvérrel – az NDK állambiztonsági szervezete és a SKP Németország politikája címet viseli Siegfried Suckut történész értekezése.
A szociáldemokrata kancellár, Willy Brandt választotta út a hidegháború feszültségének csökkentésére, kezdettől fogba kiváltotta az NDK titkosszolgálatát vezető Stasi- vezérőrnagy, az azóta elhunyt Markus Wolf gyanúját, aki több száz ügynökből álló hálózatot épített ki az NSZK-ban. A most nyilvánosságra került feljegyzések egyöntetűen bizonyítják, a Stasi-propaganda azzal a meggyőződéssel működött, hogy Bonn álarca mögött a szocialista állam ideológiai aláásása és a kapitalizmus visszaállításnak a veszélye húzódik meg. Ezt a bizonyosságot pedig közölni kellett a szovjet testvérszolgálattat, a KGB-vel, hiszen „a szociáldemokrácia és a revizionizmus kiváltotta veszélyt soha nem szabad lebecsülni.” Már javában folytak a nyugatnémet– szovjet tárgyalások a feszült kapcsolatok enyhüléséről, amikor a Stasi közölte a KGB-val: „a szociálliberális szövetségi kormány éket akar verni a Szovjetunió és az NDK közé”. A kémfőnök Wolf figyelmét nem kerülte el a KGB-s kolléga, Jurij Andropov szimpátiája a feszültségek csökkentését szolgáló politika iránt, abból a reményből táplálkozva, hogy bonni támogatással lehetővé válik a maradi szovjet gazdaság megreformálása.
A Stasi módszerét átvette az állambiztonsági minisztériumot vezető Erich Milke is és személyes találkozásuk során meglepő magabiztossággal tette fel Andropovnak a kérdést: „helyesen ítéli meg a Szovjetunió irányába megnyilvánuló békedemagógiát?” Az NSZK-ból kapott értesülésekre hivatkozva a Wolf-féle szervezet azzal az információval igyekezett befolyásolni a KGB-t, hogy Willy Brandt alattomosan igyekszik felgöngyölni az NDK-t, a liberális külügyminiszter és alkancellár Walter Scheel pedig a sarokba akarja szorítani Kelet-Németországot. A Siegfried Suckut által feldolgozott akták szerint a KGB hamarosan megunta a német elvtársaktól kapott okoskodásokat és azt követően, hogy létrejött az Andrej Gromiko és Walter Scheel kézjegyével ellátott, úgynevezett „moszkvai szerződés”, felszólította őket, értékeljék pozitívan a megkötött paktumot, amit azután a nyugatnémet–lengyel megállapodás követett. Andropov ukázát nem lehetett ignorálni, és ennek megfelelően Mielke így magyarázkodott minisztériuma vezetői előtt: „a keleti szerződések a szocialista országok növekvő erejét bizonyítják”,
A száznyolcvan fokos fordulat azután folytatásra talált a Stasi megvesztegetési akciójában, amikor a bonni parlamentben a kereszténydemokrata ellenzék bizalmatlansági javaslatot terjesztett be Brandt ellen. Az NDK állambiztonsági szervezete – a papírok szerint a KGB utasítására – sikerrel vett rá egy CDU/CSU képviselőt, hogy akadályozza meg az SPD-kancellár bukását. A bizalmatlansági javaslat sikertelen maradt és Erich Milke, a keletnémet egységpárt főtitkára megjegyezte: „nevetséges, hogy éppen a keletnémetek szolgálnak a leghatásosabb támogatással a Brandt-kormány stabilizálására”.
Valamivel később a bosszú érzése elégíthette ki a kelet-berlini potentátot. A kancellár közvetlen közelébe beépített Stasi-besúgó leleplezését követően a keleti szerződéseket kezdeményező Willy Brandt magára vállalta a politikai felelősséget, és lemondott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.