Tiltakozás a légi parádé ellen

Nemcsak a környezetszennyezés, hanem a balesetveszély és a műemlékvédelem miatt is felelőtlenségnek tartja a Red Bull légi parádé megrendezését a Levegő Munkacsoport. A civil szervezet szerint a bemutató és annak előkészületei százezrek életét keseríti meg elsősorban a gázkibocsátás és a zajhatás miatt.

Szabó Anna
2010. 07. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ne jelentsen többlet-légiszenynyezést az augusztus 20-i nemzeti ünnep – kéri a Levegő Munkacsoport, amely nemcsak a tűzijáték, hanem a Red Bull légi parádé ellen is tiltakozik. Meglátásuk szerint Budapesten a Red Bull légi versenyek során, valamint az azt megelőző gyakorlatokon olyan szintű a környezetszennyezés, hogy napokon keresztül százezrek életét keseríti meg főként a rendszeres zaj miatt. Lapunknak nyilatkozva Lukács András, a szervezet elnöke hangsúlyozta: az ilyen bemutatóknál már sokszor fordult elő légi baleset a világ különböző pontjain.
– A Red Bull légi parádé engedélyezése Budapest központja felett emiatt is felelőtlenség – fogalmazott.
A munkacsoport szerint a légi közlekedés a legszennyezőbb közlekedési mód: a világon az összes közlekedésből származó üvegházhatású gázkibocsátás mintegy 12 százaléka a légi közlekedés számlájára írható. A repülők a szén-dioxidon kívül jelentős mennyiségű nitrogén-dioxidot és apró részecskét bocsátanak ki. Mindkét anyag hozzájárul az éghajlatváltozáshoz, és súlyosan károsíthatja az emberi egészséget – ez utóbbi elsősorban a repülőterek környékén jelent komoly veszélyt.
A civil szervezet aláhúzza: különösen súlyos lehet a részecskék által okozott egészségkárosítás. Ennek az az oka, hogy az elégetlen szénhidrogének, amelyek apró szemcsék formájában hagyják el a repülőgép motorját, átlagosan 0,1 mikrométer átmérőjűek, és erre az evolúció nem alakított ki hatásos eltávolító mechanizmusokat az élőlények szervezetében, hiszen ilyen kicsi részecskék a természetben lényegében nem kerülnek a levegőbe.
A repülők által a magasban kibocsátott vízpára szintén erősíti a globális felmelegedést. – A légi közlekedés zaja is jelentős egészségkárosító tényező. A kutatások szerint jelentősen megnövekszik a szív- és érrendszeri betegségek, illetve a szélütés előfordulása olyan embereknél, akik rendszeresen ki vannak téve a repülési zajnak – állítja a szervezet.
Véleményük szerint a légi közlekedés számos nyílt és rejtett támogatásban részesül az állam részéről. A repülőjegyen nincs áfa, a kerozint, vagyis a repülőgépek üzemanyagát, nem terheli jövedéki adó és áfa, a kormányok gyakran adnak jelentős egyedi támogatásokat, például repülőterek építésére vagy bővítésére. A zöldszervezet kiemeli: a magánrepülőgépek üzemeltetői a kiadásaik túlnyomó részét költségként elszámolhatják. – A légi közlekedés fejlesztésére számolatlanul öntik a pénzt a hadi kiadásokon belül, amit azután a polgári repülés is nagymértékben hasznosít. A legfontosabb ezen a téren pedig az, hogy a légi közlekedés egyáltalán nem fizeti meg az általa okozott környezeti, egészségi és egyéb károkat – fogalmaznak.
A munkacsoport tavaly tiltakozott a tűzijáték ellen is, közleményük szerint ugyanis csak 10-20 százalékos többletköltséget jelentene a környezetet sokkal kevésbé szennyező, a színt adó káros fémeket kiváltó, új típusú tűzijáték, amelyet a környezetvédelmi aggályok miatt fejlesztettek ki az elmúlt években.
A szervezet tavaly levélben kérte a Miniszterelnöki Hivatalt, hogy haladéktalanul tájékoztassa az embereket a tűzijáték miatt felmerülő kockázatokról. Azt is kérték, hogy a jövőben az uniós zöldközbeszerzési elvek szellemében kizárólag környezetbarát tűzijátékot szervezzenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.