A szocialista kormányzás idején a Baja Ferenc vezette államtitkárság az infokommunikációs területet sikerágazatként jelentette meg a kormányzati kommunikációban. Az átadás-átvétel lassan lezárul. Valóban olyan szép a kép, mint amilyenről hallhattunk korábban?
– Most jogászok és szakemberek segítségével tekintjük át azt, amit ránk hagyott a szocialista vezetés. Nálunk is ugyanaz a munka folyik tehát, mint bármely más kormányzati területen. Új korszakot akarunk nyitni, amihez nélkülözhetetlen az átláthatóság. Még nem végeztünk, azt ugyanakkor már most látni, hogy nem ritkán párhuzamos fejlesztések történtek, de jellemző az is, hogy egymással nem kompatibilis rendszereket építtetett ki a kormányzat tízmilliárdokért. Nemcsak az új kormány, hanem a közvélemény tisztán látását is szolgálni fogja a fehér könyv, vagy helyesebben fehér PDF, amely az előző vezetés mulasztásait, elhibázott lépéseit lesz hivatott összegezni. Mivel a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban működő új infokommunikációs államtitkárság alá tartozik a kormányzati digitális hálózat mellett a postaügyi szabályozás, az audiovizuális és elektronikus hírközlés, valamint a spektrum- és frekvenciagazdálkodás, ezért a dokumentumban ezek örökségét is feltüntetjük.
– A mulasztások és a hibás lépések kapcsán felelősöket is megneveznek?
– Egy tényösszegzés készül, de természetesen már most vannak olyan ügyek, amelyeket Papcsák Ferenc elszámoltatási kormánybiztosnak fogunk ajánlani.
– Például?
– Konkrétan a postaszékház-eladás ügyét említhetném, de több háttérintézménynél és cégnél is kötöttek olyan szerződéseket, amelyek ebbe a körbe tartoznak.
– Államtitkárként több fórumon is új infokommunikációs stratégia megalkotását ígérte. Mire számíthatunk?
– A tervek szerint szeptemberre készül el az eddigiekhez képest merőben új stratégia, ám hogy ezt felelősségteljesen tudjuk kidolgozni, pontosan ismerni kell az örökséget. A munkát a szakmai szervezetek együttműködésével kívánjuk elvégezni. Véget vetünk annak a rossz gyakorlatnak, hogy a szakma megkérdezése nélkül dönt a kormányzat a szakmát mélyen érintő kérdésekben. A stratégiának egyébiránt csak az alapvetéseit, a legfőbb célkitűzéseit fogjuk kőbe vésettnek tekinteni, hiszen ezen a téren a leglátványosabb a technológiai fejlődés.
– Melyek ezek az alapelvek?
– A fő célok között szerepel a digitális közbizalom helyreállítása és a digitális önbizalom megerősítése. Mindenki számára egyértelmű, hogy az elmúlt évek kormányzása folyamán az e-demokrácia kiépítésére nem fordítottak kellő figyelmet. Tiszta, átlátható, könnyen használható, megbízható és nem utolsósorban olcsó kormányzati rendszert kell kiépíteni, amivel valóban van értelme a számítógép előtt intézni az ügyeket. A bizalmatlanság érthető, hiszen jelenleg meglehetősen abszurd helyzet uralkodik, egy elektronikus adóbevallásnál például egy-egy szükséges adat hat-nyolc kattintással érhető el.
– Mi lesz a másfél éve megkezdett Nemzeti digitális közmű programmal?
– Korábban ellenzékben is hangoztattuk, hogy a széles sávú internet terjesztése nemzeti ügy, hiszen hazánkban mintegy négymillió ember nem jut napi rendszerességgel a világhálóhoz. Annak áttekintése jelenleg is folyik, hogy a korábbi, 150 milliárdos költségkalkulációval induló projekt mennyire helytálló, s hogy a Baja Ferencék választotta technológia megfelelő-e. Változás lesz továbbá, hogy először azt nézzük meg, az Európai Unió milyen beruházásokat támogat. Az elmúlt években sajnos nem használtuk ki a lehetőségeinket, ami igen nagy mulasztás. A polgári kormány a digitális közművel kapcsolatos szocialista elképzeléseket sem tartja megvalósításra alkalmasnak, azt ugyanakkor világossá szeretném tenni, hogy elkötelezettek vagyunk egy nemzeti digitális hálózat kiépítésére.

Több nagy bank is leáll a hétvégén