Hatályba lépett a napokban a balliberális körök által csak „turultörvénynek” címkézett törvénymódosítás, amely elveszi a fővárostól a beleszólási jogot, hogy az egyes kerületek a tulajdonukban lévő közterületeken és épületekben milyen művészeti alkotásokat állíthassanak fel. A törvénymódosító javaslatot Pokorni Zoltán (Fidesz) XII. kerületi polgármester nyújtotta be az Országgyűlésnek, és az elfogadott jogszabály július 1-jén lépett életbe. Ennek köszönhetően például lezárulhat az a 2005 óta tartó, jogvitának álcázott politikai hecckampány, amelyet az MSZP– SZDSZ-es fővárosi vezetés folytatott a XII. kerületben, az Istenhegyi és a Böszörményi út sarkán felállított, a második világháború polgári és katonai áldozatainak emléket állító turulszobor ellen. Ugyanakkor a fővárost a XII. kerületben szintén hiányzó engedélyekkel felállított siratófal nem zavarta, annak elbontása szóba sem került – nem úgy, mint a magyarság ősi, szent állatát ábrázoló turulszoboré, amelynek bontását jogerős bírósági ítélet mondta ki.
Bőhm András volt SZDSZ-es fővárosi képviselő a Népszabadságnak azt mondta: etikailag és jogilag is kifogásolható, hogy a szerinte jogellenesen felállított szobrot egy törvénymódosítással próbálják megmenteni. Közölte: ez nem kerületi ügy, hanem az egész várost érintő „városképi probléma”.
Ezzel szemben Pokorni Zoltán a javaslat parlamenti vitájában rámutatott: a szobor talapzatának és magának a mitologikus madárnak is van engedélye, a főváros csak a rögzítőcsavarokra nem adott engedélyt. Pokorni kabinetfőnöke, Váczi János pedig azt mondta: a törvénymódosítás lényege éppen az, hogy ne a főváros gyámkodjon a kerületek fölött, ne ők döntsék el, mi a fontos a kerületi közösségeknek. Ráadásul az eddigi jogszabály – alkotmányosan aggályos módon – kevesebb jogot adott a kerületeknek, mint egy vidéki önkormányzatnak, és indokolatlanul korlátozta a tulajdonosi jogaik gyakorlását.
De nem csak a turulszoborról szól a történet: a balliberális városvezetés korábban például az I. kerületbe tervezett Wass Albert-szobor felállítását is megakadályozta.
Emlékezetes, Kövér László, a Fidesz választmányi elnöke egy júniusi lakossági fórumon arról beszélt: szerinte négy év múlva már nem Károlyi Mihály szobra áll majd a Kossuth téren, és a helyére inkább Kéthly Anna szociáldemokrata politikus szobrát kellene állítani. Az MSZP viszont védelmébe vette Károlyit, aki 1919-ben államfőként a hatalmat a kommunistáknak önként átadta. A Jobbik Károlyi szobra mellett a Szabadság téri szovjet emlékművet is eltüntetné.

Így telt Gyárfás Tamás első napja a börtönben