Véget ért a szoborterror

Nem gyámkodhat tovább a kerületek fölött a főváros a művészeti alkotások (például szobrok) felállításának ürügyén, miután az Országgyűlés elfogadta és a napokban hatályba lépett az erről szóló törvénymódosítás.

Munkatársunktól
2010. 07. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatályba lépett a napokban a balliberális körök által csak „turultörvénynek” címkézett törvénymódosítás, amely elveszi a fővárostól a beleszólási jogot, hogy az egyes kerületek a tulajdonukban lévő közterületeken és épületekben milyen művészeti alkotásokat állíthassanak fel. A törvénymódosító javaslatot Pokorni Zoltán (Fidesz) XII. kerületi polgármester nyújtotta be az Országgyűlésnek, és az elfogadott jogszabály július 1-jén lépett életbe. Ennek köszönhetően például lezárulhat az a 2005 óta tartó, jogvitának álcázott politikai hecckampány, amelyet az MSZP– SZDSZ-es fővárosi vezetés folytatott a XII. kerületben, az Istenhegyi és a Böszörményi út sarkán felállított, a második világháború polgári és katonai áldozatainak emléket állító turulszobor ellen. Ugyanakkor a fővárost a XII. kerületben szintén hiányzó engedélyekkel felállított siratófal nem zavarta, annak elbontása szóba sem került – nem úgy, mint a magyarság ősi, szent állatát ábrázoló turulszoboré, amelynek bontását jogerős bírósági ítélet mondta ki.
Bőhm András volt SZDSZ-es fővárosi képviselő a Népszabadságnak azt mondta: etikailag és jogilag is kifogásolható, hogy a szerinte jogellenesen felállított szobrot egy törvénymódosítással próbálják megmenteni. Közölte: ez nem kerületi ügy, hanem az egész várost érintő „városképi probléma”.
Ezzel szemben Pokorni Zoltán a javaslat parlamenti vitájában rámutatott: a szobor talapzatának és magának a mitologikus madárnak is van engedélye, a főváros csak a rögzítőcsavarokra nem adott engedélyt. Pokorni kabinetfőnöke, Váczi János pedig azt mondta: a törvénymódosítás lényege éppen az, hogy ne a főváros gyámkodjon a kerületek fölött, ne ők döntsék el, mi a fontos a kerületi közösségeknek. Ráadásul az eddigi jogszabály – alkotmányosan aggályos módon – kevesebb jogot adott a kerületeknek, mint egy vidéki önkormányzatnak, és indokolatlanul korlátozta a tulajdonosi jogaik gyakorlását.
De nem csak a turulszoborról szól a történet: a balliberális városvezetés korábban például az I. kerületbe tervezett Wass Albert-szobor felállítását is megakadályozta.
Emlékezetes, Kövér László, a Fidesz választmányi elnöke egy júniusi lakossági fórumon arról beszélt: szerinte négy év múlva már nem Károlyi Mihály szobra áll majd a Kossuth téren, és a helyére inkább Kéthly Anna szociáldemokrata politikus szobrát kellene állítani. Az MSZP viszont védelmébe vette Károlyit, aki 1919-ben államfőként a hatalmat a kommunistáknak önként átadta. A Jobbik Károlyi szobra mellett a Szabadság téri szovjet emlékművet is eltüntetné.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.