Osztrák és szlovák balettművészek is érkeznek a június 24-én kezdődő VII. Magyar Táncfesztiválra Győrbe. Kiss János, a Győri Balett igazgatója szerint állandó vérfrissítésre van szükség ahhoz, hogy az emberek kíváncsiak legyenek egy ilyen tematikájú fesztiválra. Az igazgató fő célnak a fiatalság megnyerését tartja: ezért találták ki a június 25-i Táncgarázs programot. Nemcsak az ötlet, a hely is merész: a színház alatt lévő mélygarázsban tizenkét órás táncmaratont hirdetnek. A résztvevők csak amatőr együttesek, szólisták és félprofik lehetnek.
A hazai professzionális táncművészetet képviselve a táncfesztiválon fellép majd a Pécsi Balett, a Magyar Nemzeti Balett, a Szegedi Kortárs Balett, a Honvéd Táncszínház, a Bozsik Yvette Társulat, a Frenák Pál Társulat, a Közép-Európa Táncszínház, az Urban Dance Theatre, az ExperiDance – Román Sándor Tánctársulata, a Duna Művészegyüttes, a Magyar Állami Népi Együttes és a Budapest Táncszínház is.
Az ötnapos mustrán több fórumot rendeznek a szakmának: szó esik majd a hazai befogadó színházakról, a táncfilm, a tánckritika és a televízió kapcsolatának németországi tapasztalatairól is. A VII. Magyar Táncfesztivál legizgalmasabb programja minden bizonnyal az a beszélgetés lesz, ahol Harangozó Gyula táncművész, a bécsi opera most távozó balettigazgatója Paul Szilarddal, a 93 éves, New Yorkban élő magyar származású impresszárióval vitatja meg a táncmecenatúra kérdéseit. Paul Szilard hosszú évekig volt George Balanchine együttesének impresszáriója, egyengette a koreai balett és több magántáncos művészeti útját.
Kiss János a fesztivál kapcsán a hazai táncszféra helyzetéről, a túltermelésről is említést tett.
– A szakmán belül sokan úgy gondolják, hogy a növekvő előadásszám, a futósoron gyártott koreográfiák elaprózzák a tehetséget, a művészi minőséget. Ennek ellenére, azt gondolom, örülni kell annak, hogy sok lehetősége van a táncosoknak, alkotóknak a bemutatkozásra. Koncentráltan kell élnie egy táncosnak, és ha nem tud megmutatkozni, akkor szinte semmit nem ér a művészete. A tánc az előadó-művészeti ágak közül a legrövidebb. Tiszavirág-életű. Egyben biztos vagyok: záros határidőn belül végbe fog menni a szükséges megtisztulás a hazai táncéletben – vélekedik az igazgató.
A Győri Balett tavaly ünnepelte fennállásának harmincadik évfordulóját. Kiss János szerint most is ugyanazt az utat járják, amit 1979-ben elkezdtek.
– A klasszikus irányvonalat követő előadások mellett kellenek kísérletezések is, mert ezáltal fejlődhetnek a táncosok és persze a nézők is – emelte ki Kiss János.
A Győri Balett a fesztivál után már teljes erőbedobással készül majd a következő évadra. Már nyáron megkezdődnek a belga Ben van Cauwenbergh 2004-ben készült Queen-koreográfiájának próbái, amelyben negyvennyolc táncos vesz majd részt. A bemutató október elején lesz. Emellett három fiatal koreográfust kértek fel, hogy készítsék el Liszt Ferenc Magyar rapszódiájának táncváltozatát. A Fiatalok a fiatalokért program részeként az Óz, a nagy varázsló történetét feldolgozó gyemekbalettet tűzik műsorra, amit Velekei László, a társulat jelenlegi művészeti asszisztense készít.

A Momentum őszödi beszéde – a volt elnök bevallotta, nem ők döntöttek arról, kivel fognak össze