Zászló

2010. 07. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemzeti színű zászlócskával díszített német és holland kocsival is találkoztam tegnap. Nem Berlinben és nem Amszterdamban, hanem Magyarországon, az M0-son. A divat négy éve, a németországi labdarúgó-világbajnokság idején született, amikor a német sofőrök fele érezte szükségét, hogy a zászló kitűzésével is kifejezze kötődését a német válogatotthoz. A németek egy részének a vb után sem akaródzott levonni a kicsi lobogót, ezért figyelmeztetni kellett őket, szép az együttérzés eme hirdetése, de véget ért a világbajnokság, a zászló így már legalább annyira kihívó, mint felhívó.
A szokást azonban nem lehetett elnyomni. Sőt, más országok autósai is átvették. Két éve, az osztrák–svájci közös rendezésű Európa-bajnokságon, igaz, nem olyan mértékben, mint Németországban, nemcsak a házigazdák, hanem többek között a spanyolok, a portugálok és a törökök is kitűzték a lobogót. S lám, most, 2010-ben német és holland autósok Magyarországon is büszkén hirdetik ekképpen a hovatartozásukat.
Csak a jelenség, a kifejezés újszerű, a mozgatóerő évtizedek óta megfigyelhető. Manapság a labdarúgás a nemzeti önazonosság és összetartozás egyik legfontosabb, ha nem az első számú hordozója.
Akár tagadják, akár nem, a bevándorlókhoz fűződő viszony Németországban is megosztja az embereket. Akik hosszú éveken át sokszor nyakatekert, izzadságszerű magyarázattal állnak elő a tolerancia jegyében, azoknak most nem kell mást tenniük, csak sorolni a Nationalelf tagjait: Podolski, Klose, Boateng, Khedira, Özil, Cacau… Németország velük, sőt nekik köszönhetően eredményes a világbajnokságon. Franciaországban a labdarúgó-válogatott egyenesen a multikulturalizmus szimbóluma: ha vannak is nehézségek, a bevándorlók végeredményben erősítik a francia nemzetet. Az elmúlt hetek nagy felhördülése nem csupán a kékek kudarcának szól, hanem annak is – mert a tolerancia olyan, mint a bot: két vége van –, „ezek” merészelnek ilyen gyengén, lélektelenül futballozni francia szerelésben? Az ember, ha nemzetben gondolkodik, attól az érzéstől is nehezen szabadul, hogy a szlovák válogatott sikere az asszimiláció mezsgyéjén egyensúlyozó magyar fiatalok tömegeit szólítja a túlsó partra. Néhány sör és harsány szlovák nyelvű társaság hatására könynyen kiszalad az ember torkán az önfeledt üvöltés: Slovensko, dotoho! – amitől a hétköznapokon még elszégyellné magát, s ami ugyanakkor akár életre szóló élményként szolgálhat.
A labdarúgás éppen annak köszönheti hallatlan népszerűségét, hogy egyszerre globális és nemzeti. Igazán sikeresnek azon nemzetek érezhetik magukat, amelyek mindkét áramlatból hasznot húznak, illetve erőt merítenek. Mint most a németek. Mert legyen bár az angol a földkerekség legnívósabb bajnoksága, ne legyenek kétségeink afelől, hogy az átlagos angol drukker a Premier League évtizednyi klubdiadalait odaadná egy világbajnoki aranyéremért.
Óriási erők feszítik azokat a kicsi zászlókat. Más, amikor csak látjuk, elámulva nézzük a kitett lobogót, és teljesen más, amikor mi magunk tűzzük ki. Felülről vagy belülről – nem vitás, hogy melyik a nyerő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.