Borostyán Imre boldogsága

P. Szabó Ernő
2010. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyjából így képzeltem el a boldogságot. Csak azt nem hittem volna, hogy remetének kell állnom érte – ezekkel a mondatokkal summázta életének fordulatait s a bennük rejlő tanulságot egy interjúban a hetvenes évek végén Borostyán Imre hatvankilenc éves nyugdíjas, akit akkoriban Esztergomban többnyire valóban csak remeteként emlegettek. A Pilisben élt, akkor már éppen öt éve, jó háromnegyed óra járásra a várostól, egy maga eszkábálta kunyhóban, amelyet innen-onnan gyűjtött bútorokkal, tárgyakkal rendezett be. A szó szoros értelmében nem is volt remete, hiszen nem az erdőben élt, vagy barlangban, mint hétszázötven évvel korábbi elődje, Özséb, aki esztergomi kanonokból vált remetévé, hogy azután megalapítsa a pálos rendet. A remetéket jellemző hit azonban belőle sem hiányzott, egyik feljegyzésében – mert nem csak szívesen olvasgatott vagy rádiózott, de olykor gondolatait is lejegyezte – így fogalmazott: „Az Isten-hit megnyugtató. Jobbat elképzelni sem tudok, ha az élet minden jelenségére magyarázatot akarok.”
Élete egyébként, egészen nyugdíjba vonulásáig, igazi közép-európai sorsként alakult: az uradalmi cselédek gyerekeként született fiatalembert sok minden érdekelte, tanult ember mégsem vált belőle. Két asszonya volt, azok gyerekeit nevelte, de mindkét kapcsolatból kilépett egy idő után, mert „nem így képzelte a boldogságot”. Nyugdíjasként, magára maradva az albérletéből kitették, szociális otthonba nem vették be, lakáshoz nem juthatott. Így lett remete – egyébként törvényesen, mert szerencsésen meg tudott venni a hegyoldalon egy cipőpertlitelket, amelyen kalyibáját fölépítette. Megismerte az erdőt, a szelek forgását, az idő változását. Volt tiszta forrásvize, és voltak „saját” állatai. Balla András Pro Urbe Esztergomért, Balogh Rudolf-díjas, 2009. évi fotográfiai nagydíjas fotóművész, aki 1974-ben találkozott vele egy havas téli napon az erdőszélen, s akinek köszönheti a világ, hogy a remetét egyáltalán ismeri, úgy véli, „Borostyán Imre egy teljesebb, de százszor nehezebb életet élt az átlagnál”. A remetéről készült első képsorozat bemutatása a Fiatal Művészek Klubjában 1977-ben revelatív élményt adott a látogatóknak, hiszen, ahogyan Fábián László fogalmazott, a fotós által különösnek vélt „életforma és fényképtéma modellezési lehetőségét kínálja egy olyan alapállásnak, amely nemcsak az éppen aktuális diktatúrával szemben, hanem minden totalitárius szisztémával szemben radikális alternatívát kínál.” 2005-ben íródtak e sorok Borostyán Imre utóéletéről, akkor, amikor már a globalizáció, a fogyasztói szemlélet eluralkodása is hozzájárult ahhoz, hogy „egyszerűen emblematikussá sűrűsödött a ballai Borostyán Imre” alakja. Vagy éppen az a magatartás, amely magára a fotósra jellemző, hiszen aligha kétséges, hogy évtizedesnél hosszabb kapcsolatuk során a remete alakján keresztül önmagáról mondott el másként el nem mondható vallomásokat a fotóművész, a legszemélyesebb én-regénnyé változtatva a fotóregény, vagy éppen a hetvenes években éppen divatba jövő fotószekvenciák műfaját.
Balla András felvételei, amelyekből nemrégiben átfogó, a művekről szóló írásokkal kísért válogatás jelent meg A remete című kötetben, a kortárs magyar fotográfia kimagasló teljesítményei közé tartoznak. A fotók, amelyek közül az egyik sorozat a remete nyolcvanadik születésnapján készült, szembesítve őt egy évtizeddel korábbi alakjával, végigkísérik Borostyán Imre útját a kanyargós erdei ösvényeken, amelyek helyett azután, élete utolsó éveiben mégiscsak a városi aszfaltot, a szociális otthon „nyugalmát” választotta. Lélekben azonban valószínűleg örökre a pilisi kalyibában maradt.
Így hát igaz, amit Kincses Károly ír, azaz, hogy a fotográfus és képeinek hőse megtették a magukét, és most már másokon a sor. Másokon, azaz rajtunk, akik ahogyan Makovecz Imre fogalmaz, ma is némi irigységgel nézzük Balla András képein a remete alakját. „Miért? Mert a Teremtővel való kizárólagos együttlét megjavította egészségét, és nem tud – s nem is akar – többé hazudni, se magának, se másnak. Balla ezt a különös társas magányt rögzítette, és elküldi azoknak, akik panaszkodnak és hazudnak, és a pénzt mohó szerelemmel szeretik. Kívánom, hogy ezt a könyvet a kiadó gyorsan és mohón meggazdagodott embereknek küldje el – ingyen.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.