Egy lépés a függetlenség felé

Már nyolc országgal együtt javasolja hazánk Brüsszelnek azt, hogy legyenek beszámíthatók a költségvetésbe a magánnyugdíj-pénztári befizetések. Magyarország mutatói hirtelen javulnának, ha az unió illetékesei engednének a kérésnek.

Nagy Vajda Zsuzsa
2010. 08. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy lépéssel közelebb került Magyarország ahhoz, hogy költségvetési hiányát és adósságállományát csökkenthesse a magánnyugdíj-pénztári befizetések öszszegével. Kilenc uniós tagállam ugyanis közös levélben fordult az Európai Tanács elnökéhez és az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyekért felelős biztosához annak érdekében, hogy a nyugdíjreformot végrehajtó tagállamok esetében módosítsanak az elszámolási gyakorlaton – erősítette meg közleményben a külföldi lapértesüléseket tegnap a Nemzetgazdasági Minisztérium. A Lengyelország által irányított kezdeményezés lényege, hogy a nyugdíjreformmal kapcsolatos költségeket az Európai Unió ne vegye tekintetbe az adósság és a hiány elszámolásakor.
*
A Wirtschaftsblatt című osztrák lapra hivatkozva a Portfolio.hu gazdasági hírportál arról számolt be, hogy a levél tartalmával nyolc új tagország (Lengyelország, Magyarország, Csehország, Románia, Szlovákia, Bulgária, Litvánia, Lettország) és Svédország ért egyet.
– Érdemlegesen növelné a költségvetés mozgásterét rövid távon, ha az unió engedélyezne a magánpénztári hozzájárulások elszámolásának megváltoztatását. Ez azt jelenti, hogy GDP-arányosan azonnal 1,2–1,5 százalékkal csökkenne a költségvetési hiány – mondta a Magyar Nemzet kérdésére Madár István közgazdász. A szakember azonban arra is felhívta a figyelmet, hogy habár kifelé jóval kedvezőbb „statisztikai színben” mutatkozna az ország, ennek mindössze kozmetikai hatása lenne, s államkötvényekkel továbbra is ugyanakkora deficitet kellene fedezni. Madár István szerint ez a gyakorlat mégsem számítana „bicskanyitogató trükközésnek”, a kilenc tagország kérése ugyanis összhangban van az Európai Unió elvárásaival. A költségvetést sok módszertani eljárással lehet tető alá hozni, s a szakemberek sem értenek egyet teljes mértékben abban, hogy pontosan melyik gyakorlat tükrözi a legjobban egy ország államháztartásának állapotát. – Az elemzők általában nem merülnek el módszertani kérdésekben, a hivatalos adatokra építik jelentéseiket, így az ország a befektetők körében is jobb megítélés alá eshetne – mutatott rá a közgazdász. Ebből a szempontból azonban nem mindegy, hogy a kormány mire használná fel ezt a felszabadult mozgásteret, arra, hogy csökkentse az adókat, vagy pedig hogy három százalék alá tornássza le a hiányt, s ezzel Budapest kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól.
Több szakértő is arra hívta fel a figyelmet, hogy a magánnyugdíj-pénztári kiadások átkönyvelése nem elegendő az egyensúly megteremtéséhez, s a privát kasszák felszámolására, esetleg választhatóvá tételére lenne szükség (egyesek ezt államosításként értékelik, konkrétan a nyugdíjrendszer második pillérének a kivezetéséről lenne szó). E mögé az álláspont mögé sorakozott fel Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék volt elnöke is, aki a Figyelőnetnek adott tegnapi interjújában azt mondta, a magánnyugdíjpénztárak sérülékenysége társadalmi kockázatokat rejt, s hajlik arra, hogy az államosítás mellett foglaljon állást. – Ami magánpénzben jobban működik, azt magánkézbe kell adni, ami az államnál hatékony, azt meg úgy kell használni – mutatott rá Kovács.
Egyelőre semmi sem garantálja, hogy Brüsszelben rábólintanak a kilenc uniós ország kérésére. A Világgazdaság információi szerint például Németország általában elutasító az ilyen javaslatokkal szemben. Az uniós intézményeknél jelenleg vizsgálják a kezdeményezés tartalmát. A Nemzetgazdasági Minisztériumnál lapunknak nem tudták megmondani, hogy mikorra várható válasz a témában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.