Hosszabb a válság a vártnál?

Romlanak a növekedési kilátások mind Európában, mint az Egyesült Államokban. A szakértőket a tengerentúlon a munkanélküliség növekedése keseríti el, Európában pedig a lassuló amerikai gazdaságtól, a kormányzati kiadások viszszavágásától és az államadósság finanszírozási problémáitól tartanak.

Hajdú Péter
2010. 08. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelentősen rontott az Egyesült Államok idei harmadik és negyedik negyedéves növekedési kilátásain a JPMorgan amerikai befektetési bank. A változtatásra azt követően került sor, hogy a várakozásokkal szemben igen kedvezőtlen gazdasági adatok láttak napvilágot az USA-ban. Így a bank a növekedésre vonatkozó előrejelzésén jelentősen módosított: a harmadik negyedévben a korábbi 2,5 százalékos GDP-növekedés helyett már csak 1,5 százalékot vár, az év utolsó negyedévében pedig 3 százalékkal szemben alig 2 százalékos bővülést jósol.
A csütörtökön nyilvánosságra hozott adatok szerint az elmúlt háromnegyed év legmagasabb szintjére emelkedett az első ízben munkanélküli-segélyért folyamodók száma: az elmúlt hétig 14 ezerrel többen kértek segélyt, s a keresettel nem rendelkezők száma elérte a félmilliót, pedig az előrejelzések 4 ezer fős csökkenést prognosztizáltak. A JPMorgan a friss adatok ismeretében azzal számol, hogy az év végéig az Egyesült Államokban a munkanélküliség tíz százalék közelébe emelkedik. Jelenleg a munkanélküliségi ráta 9,5 százalékon áll június óta.
Nem sokkal jobbak a növekedési kilátások Európában sem. Elemzők szerint az Egyesült Államok lassuló gazdasági növekedése jelenti a legnagyobb veszélyt az eurózóna országaira. Legalábbis ez derül ki a Reuters által megkérdezett hatvan gazdasági elemző véleményének összegzéséből. Az utolsó negyedévben az előző három hónaphoz képest egyszázalékos emelkedést produkáló eurózónát visszavetheti, hogy az első negyedéves, 3,7 százalékos amerikai növekedés a második negyedévben 2,4 százalékra csökkent, s a tendencia várhatóan tovább folytatódik. A veszélyek forrására vonatkozó kérdésre válaszolva a szakemberek közül 19 közgazdász vélte úgy, hogy a legnagyobb veszélyt az amerikai gazdaság lassulása jelenti, tizenöten tartottak a kormányzati kiadások szűkítésétől, tizennégyen pedig az államadósság finanszírozásával kapcsolatos aggodalmaiknak adtak hangot.
Ötvenöt szakértő gondolja, hogy a mostani adósságválság még legalább egy évig tart, huszonhatan pedig még ennél is rosszabbnak ítélik a helyzetet: szerintük legkevesebb két év, mire kilábal a térség a válságból. Ugyan sok országban hirdettek meg és hajtottak végre egyensúlyjavító programokat, ezek hatása azonban egyelőre még nem érezhető.
A piacok csak akkor fogják elhinni, hogy a kilábalás felé vezető útra léptünk, ha néhány ország a szavakat tettekre váltja, s ezek meg is mutatkoznak az állampapírok hozamaiban – mondta Mark Miller, a Lloyds Banking Group elemzője. – Úgy gondolom, hogy ez inkább hosszabb, mint rövidebb távon fog bekövetkezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.