Jaj, jaj, helyesírás!

A N Y A N Y E L V Ü N K

Minya Károly
2010. 08. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A helyesírás nem jogszabály, nem törvény, hanem csupán ajánlás azok számára, akik valamilyen írásbeli üzenettel fordulnak a nagy nyilvánossághoz. Ez így is van rendjén, hiszen milyen furcsa és abszurd volna a következő párbeszéd a börtönben: „Te miért vagy itt? Három vesszőhiba és négy mozgószabály figyelembe nem vétele miatt.”
Komolyra fordítva a szót: azt is el kell mondani, hogy Magyarországon a helyesírásnak presztízsértéke van. Elvárja az olvasó a kifogástalan írást, még akkor is, ha szórólapot olvas. Napjainkban elsősorban az ingyenes reklámújságok tartalmaznak helyesírási vétségeket. Egyrészt azért, mert nem alkalmaznak korrektort, másrészt azért, mert a számítógép helyesírás-ellenőrző programja korántsem tud mindent kijavítani, harmadrészt, mert ezek a lapok gyakran tartalmaznak olyan kifejezéseket, amelyek meglehetősen alkalmiak, egyediek, s olykor egy helyesen írónak is fejtörést okozna a megoldás. Nemrég hallottam, hogy az egyik megyei napilapnál elküldték a korrektorokat, mert munkájukat pluszköltségnek vélte a laptulajdonos. Ezért virít most a címlap reklámjában a szervizakció szó hosszú í-vel és különírva.
A helyesírás kapcsán el kell mondani azt is, hogy a helyesírástudás szinteződését feltétlenül figyelembe kell venni. Létezik az iskolai szint, ennél magasabb a magyartanár, a korrektor, az olvasószerkesztő tudásszintje, s legfölül a szakmai helyesírás foglal helyet. Emellett a növénytannal foglalkozónak kell azt tudnia, hogy a szagosmügét egybeírjuk, illetve a földrajz szakos tanárnak vagy a térképet készítő szakembernek, kartográfusnak azt, hogy Csörnöc-Herpenyő-puszta két kötőjellel írandó.
Léteznek ugyanakkor helyesírási babonák is. Igen régi tévhit, hogy a zsíros kenyeret egybeírjuk, a vajas kenyeret pedig külön. Holott mindkettő különírva helyes. Az egyik újság olvasói levele ebből még ironikus ideológiát is kreált, íme, szó szerint idézve: „Gyomorérdekeltségű döntést hoztak nyelvünk tisztelt őrei, a zsíroskenyeret (sic!) ezek után egy szóba írjuk. A vajas kenyér helyesírása marad a régi: két szó. Hogy miért, miért nem, nem tették közre (sic!) döntésük indokát, de – lévén szó komoly tudósokról – biztosan alapos előtanulmány, netalán közvélemény-kutatás előzte meg az egészet. Szerény véleményem szerint »politikai döntés« született, mint mindenben manapság. A nyelvünk apostolai tapasztalták, a legtöbb ember ma még csak összehozza a kenyeret a zsírral, de a vaj csak azoknak hozzáférhető, akiknek szívügyük a helyesírás, és át tudják hidalni a kenyér és a vaj közötti »távolságot«. Mégis van hiányérzetem, későn kezdtek a tisztelt tudósaink az ilyen korrigáláshoz. Már évekkel ezelőtt dönteniük kellett volna, mert ezt diktálja a tapasztalat: külön kellene írni a selyemsonkát, a pulykamellet, a rövidkarajt, hogy csak néhány gasztronómiai meghatározást használjak.”
Stílusos kommentár csupán annyi lehet a fenti véleményhez, hogy az írás pedig a zöldség az ételekhez. A fölösleges névelőket pedig megspórolhatjuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.