Költözködés előtt a Zeneakadémia

Bár hivatalosan 2008. november 1-jén kezdődött meg a Liszt Ferenc Zeneakadémiája, az európai felsőfokú zenei oktatás megújuló központja Budapesten című projekt megvalósítása, a Liszt Ferenc Művészeti Egyetem diákjai csak az idei tanévtől költöznek ideiglenes oktatási helyszínre.

Tölgyesi Gábor
2010. 08. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Majdnem két évvel ezelőtt, 2008. október 22-én írta alá a Zeneakadémia nagytermében ünnepélyes keretek között Batta András, a Zeneakadémia rektora, Mosonyi Balázs, a Regionális Fejlesztési Programok Irányító Hatósága főigazgatója, valamint Hiller István oktatási és kulturális miniszter a Liszt Ferenc Zeneakadémiája, az európai felsőfokú zenei oktatás megújuló központja Budapesten című kiemelt projekt támogatási szerződését. A megállapodás értelmében a Zeneakadémia mintegy tízmilliárd forint európai uniós forrásból és több mint egymilliárd forint állami önrészből újíthatja meg a Liszt Ferenc tér 8. szám alatti központi épületét, valamint a Wesselényi utca 52. szám alatt található épület átalakításával, korszerűsítésével új oktatási helyszínt is kap.
A projekt azonban csúszásban van, aminek okát többféle indokkal magyarázzák. Egyrészt azzal, hogy kezdetben finanszírozási nehézségek léptek fel – az egyetem, a kulturális tárca és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség közötti háromoldalú megállapodás csak 2009. április 19-én jött létre, emiatt az állami önerőt csak 2009. május 20-án írták jóvá a projektgazda Zeneakadémia számláján –, másrészt a közbeszerzési eljárások időigényességével.
Annyi bizonyos, a Liszt Ferenc Művészeti Egyetem diákjai csak az idei tanévtől költöznek ideiglenes oktatási helyszínre, amiről június végén értesítették őket hivatalosan. A Közbeszerzési Értesítőből kiderül, a projektgazda 2009 decemberében értesítette a Közbeszerzési Döntőbizottságot, hogy hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás keretében keres az egyetem ideiglenes elhelyezésére ingatlanbérletet, ám döntés és szerződéskötés csak idén júniusban született.
A központi épület érdemi felújítási munkálatai csak most kezdődhetnek meg, míg szeptembertől a Zeneakadémia igazgatósága és tanszékei a Régi Zeneakadémia és a tanárképző intézet Semmelweis utcai épületének egy-egy részén osztozhatnak, valamint a ferencvárosi Köztelek utcában működő dzsessz és népzene szak melletti, Üllői út 25. szám alatti irodaház mintegy 3400 négyzetméterén. Utóbbira talált hirdetmény nélküli, általános egyszerű közbeszerzési eljárás keretében a Zeneakadémia, amelyet az Erste Hochbau Kft.-től bérel. Az első évben az irodaterület, raktár bérleti díja 5,75 euró/ négyzetméter plusz áfa, a második évben 6,25 euró/négyzetméter plusz áfa. Az üzemeltetési költség összege forintban lett megadva a szerződésben: ez az összeg éves szinten 58,5 millió forint plusz áfa. A bérlemény alapterülete a szerződés 12. hónapját követően csökken, az üzemeltetés költsége pedig inflációkövető.
Az ideiglenes helyszín kiválasztása annyiban meglepő, hogy oktatói és hallgatói körökben már múlt év őszén, még a közbeszerzési eljárás megkezdése előtt elterjedt: a Zeneakadémia ideiglenes oktatási helyszíne a Petőfi Sándor utcai Főposta épülete lesz a Belvárosban, ott a Zeneakadémia céljaira folynak az átalakítási munkálatok.
A Liszt Ferenc téri épület rekonstrukciójának projekt-előkészítése, a tervezői feladatok költsége 437,3 millió forint, a felújítás, bővítés ára 5,14 milliárd forint, míg a Wesselényi utcai épület átalakítása, korszerűsítése 1,49 milliárd forint a projektbeszámoló szerint. Az ütemterv szerint az előbbi teljesítési határideje 2011. október 31., az utóbbié pedig 2010. szeptember 30.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.