TIME
Az amerikaiak 24 százaléka azt hiszi, hogy Barack Obama elnök mozlim hitű, s mindössze 47 százaléka gondolja kereszténynek, derül ki abból a közvélemény-kutatásból, amelyet a Manhattanben felépítendő, a lakosság 61 százaléka által ellenzett iszlám közösségi központ körül kirobbant vitával kapcsolatban végeztetett el az amerikai hetilap. A felmérés azt igazolta, hogy nem szűnnek az amerikaiak régóta tartó mozlimellenes érzelmei. A megkérdezettek 28 százaléka gondolja azt, hogy iszlám hitű nem lehet tagja a legfelső bíróságnak, s csaknem egyharmaduk megtiltaná, hogy az Egyesült Államok elnökének jelöltesse magát.
LA STAMPA
A föld népességének növekedésével egyre több élelmiszerre lesz szükség, így nagyobb lesz az igény a mezőgazdasági termékekre. Éppen ezért, ahogy nő a kereslet a földműveléshez és az állattenyésztéshez szükséges eszközökre, úgy mind jövedelmezőbb lesz az agrobiznisz, hívja fel a figyelmet a nagy példányszámú torinói lap. Az elemzés példaként említi a Kanada és Ausztrália között kibontakozó műtrágyaháborút. A középpontban az értékes kálium áll, amelyet szinte teljes egészében műtrágyaként használnak fel. Az angol– ausztrál Bhp Billiton eddig sikertelenül próbálja felvásárolni a káliumkitermelésben világelső kanadai Potash céget. Hasonló verseny bontakozik ki a műtrágya gyártásában szintén fontos foszfor körül elsősorban Brazília és az Egyesült Államok között.
THE GLOBE AND MAIL
A mind szélsőségesebb időjárás aktivizálja a piacokat és a spekulánsokat, így az élelmiszerárak meredek emelkedésével fenyeget, veti fel a gabonára bevezetett orosz exportstop kapcsán az ismert angol nyelvű kanadai lap, rámutatva, hogy az élelmiszerpiac ingadozása nem időszakos jelenség, hanem az új korszak előszele. A szerző szerint a mezőgazdaságban nincs válság, csupán a kereslet és kínálat arányainak változása miatti átmenetet szenvedi meg. Mint rámutat, 2030-ra a középosztály mintegy egymilliárdosra bővül, s tagjai közül a legtöbben távol élnek majd a mezőgazdasági területektől. Ez a helyzet gabonahiányt hoz létre, amely az élelmiszeripar átalakulását generálja.
la Repubblica.it
Belgium nem macskaparadicsom! – állapítja meg az egész populáció sterilizálását célul kitűző ötéves program nyilvánosságra kerülése kapcsán az olasz lap. E szokatlan akcióterv kiváltó oka, hogy Belgiumban már tíz lakosra jut egy macska, ami a 10 milliós országban egymillió macskát jelent, s a gyors szaporodás következtében számuk évente hat százalékkal nő. A szerző elismeri, hogy a populáció gyors növekedése okozhat egészségügyi problémákat, ám szarkasztikusan felteszi a kérdést, vajon 2026–2030-ra marad-e így egyáltalán Belgiumban macska.

Tankcsapda: íme a harmadik tag: „Ő az igazi”