Szabadkőműves paragrafus

Lóránt Károly
2010. 08. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három európai elnök, a bizottság, a parlament és az Európai Tanács elnöke a múlt hónapban, két uniós biztossal kiegészítve, vezető püspökökkel, rabbikkal, muftikkal, valamint a hindu és a szikh közösségek vezetőivel konzultált az európai szegénység problémáiról. E párbeszéd 2005 óta rendszeres, de ez az első év, hogy a konzultáció a lisszaboni szerződés 17. cikkelye értelmében kötelező is. A paragrafus ugyanis azt mondja ki, hogy az unió, elismerve az egyházak és vallási közösségek, valamint más világnézeti szervezetek nemzeti jog szerinti jogállását a tagállamokban, nyílt, átlátható és rendszeres párbeszédet kell fenntartson ezekkel az egyházakkal és szervezetekkel.
Az egyházakat és humanista szervezeteket is anyagilag támogató Belgium nyomására az unió október 15-én a júliusihoz hasonló konzultációt tart a nem vallásos vagy ateista csoportokkal, amelyekbe beleértik a konzultációt a szabadkőművesekkel is. David Pollock (képünkön), az Európai Humanista Föderáció elnöke meglehetősen furcsának találja ezt a találkozót, mert, mint mondja, „néhány nagypáholy világi jellegű szervezet, és erősen az egyház és állam szétválasztása mellett foglal állást, ugyanakkor megtartottak pár furcsa szertartást és mítoszt, mint például a Világegyetem Nagy Építőmesterében való hitet”. Pollock az EuObservernek megemlítette, az európai alkotmány és a lisszaboni egyezmény kidolgozásakor mindenféle vallási utalást elleneztek, ám a csatát elvesztették, de most az ateista konzultáció során legalább egyenlően kezelik őket. A történelmi egyházak sem igazán boldogok a konzultációk kiterjesztésével. A La Croix francia katolikus lap például az írja, egyetértenek abban, hogy az ökumenizmus jegyében a nagy egyistenhívő egyházakkal együtt konzultáljanak az EU-val, de az európai kontinens történelmébe kevéssé begyökeresedett vallások esetében ezt inkább az unió „vallási korrektségének” tartják.
A konzultáció a szabadkőművességgel nem túlságosan idegen az uniótól, mert az egyesült Európa ötletét is ide tartozó gondolkodók vetették fel. Így például Victor Hugo, aki egy 1849-ben tartott párizsi békekonferencián először használta az „Európai Egyesült Államok” kifejezést. Megemlíthető Richard Nikolaus Eijiro von Coudenhove-Kalergi osztrák politikus és filozófus is, aki az 1920-as években csatlakozott a bécsi szabadkőműves páholyhoz, és aki megszervezte a páneurópai mozgalmat, amelynek első kongresszusát 1926-ban Bécsben tartották.
De ha már az unió konzultációs aktivitását ilyen politikailag korrekt módon kiterjeszti, akkor talán a Bilderberg csoporttal is felvehetné a hivatalos kapcsolatot. Mint Hillary Clinton könyvéből (Élő történelem) is ismert, a bilderbergi konferencia egy minden évben megrendezett összejövetel Európában, amelyre a világ minden részéből meghívnak politikai, gazdasági és egyéb vezetőket (nevét a hollandiai Bilderberg hotelról kapta, ahol először rendezték meg 1954-ben egy lengyel menekült, Józef Retinger kezdeményezésére). Az Egyesült Államok jelenlegi külügyminisztere ezt annak kapcsán írta könyvében, hogy 1991-ben, amikor a férje azon spekulált, induljon-e az elnökválasztáson, Bill Clinton maga is részt vett a bilderbergi konferencián.
A Bilderberg csoporttal való rendszeres konzultáció már csak azért is hasznos lehetne az unió számára, mert vezetői talán világosabban látnák az unió jövőbeli sorsát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.