A rombolást is beszámítják

Egy ország jóléti állapotát a bruttó nemzeti terméknél (GDP) jobban tükrözi a bruttó nemzeti jövedelem (GNI), ez utóbbiból ugyanis levonják a nemzetközi vállalatok által kivitt jövedelmet. A GDP megrendíthetetlennek tűnő pozíciója erőteljesen ingadozik.

Nagy Vajda Zsuzsa
2010. 09. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár kétségtelenül jó hír, hogy a tavalyi hatszázalékos visszaesés után idén várhatóan egy százalékkal bővül az ország bruttó nemzeti terméke (GDP), de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ugyanígy növekszik az országban a jólét is. Egyre többen kérdőjelezik meg, hogy mennyire mérvadó ebből a szempontból a GDP. – Nem tévedett az, aki az utóbbi húsz évben úgy érezte, hogy az életszínvonal nem emelkedett a GDP-vel arányos mértékben – mutatott rá Bod Péter Ákos közgazdász. – Ennek magyarázata az, hogy az ország polgárainak megélhetési helyzetét jobban tükröző bruttó nemzeti jövedelem, azaz a GNI nem bővült olyan ütemben, mint a GDP, ráadásul a kettejük közötti rés folyamatosan tágult.
Szakmai vélemények szerint azért érdemes inkább a nemzeti jövedelmi mutatót figyelni, mert ebből levonják a külföldi vállalatok által az országból kivitt jövedelmet, vagyis nem torzítják a képet azok a javak, amelyek nem maradnak nálunk. Igaz, emellett hozzáadódik a mutatóhoz a magyar vállalatok által külföldön termelt és hazautalt jövedelem, illetve a bejövő uniós források és a külföldön dolgozó magyar vendégmunkások hazautalásai is. – Ez utóbbi mértéke esetünkben elhanyagolható, s a három tétel összesen jóval alulmarad az ellenkező irányú pénzforgalomhoz képest – mondja Bod Péter Ákos.
A GDP-t más irányokból is érik kritikák. Varga István közgazdász például arra hívta fel lapunk figyelmét, hogy ez a mutató korántsem olyan egyértelmű, mint ahogy azt sokan gondolnák, ugyanis az adatok összeállításakor számos tételt becsléssel állapítanak meg. – Egy ilyen becsült tétel értéke százmilliárd forintos nagyságrendű is lehet, aminek már óriási hatása van a GDP végső összegére. Például azt is becsülik, hogy aki a saját lakásában lakik, mekkora bérleti díjat fizetne saját magának ott, ahol él. Ezt a feltételezett bérleti díjat beépítik a GDP-be, aminek hatására adott esetben emelkedni tud a mutató – mutatott rá Varga István. A szakember szerint ezért értelmetlen és pusztán hangulatkeltésre alkalmas a GDP plusz-mínusz egyszázalékos növekedéséről folytatni párbeszédet, mert e viták a valóban fontos problémákról terelik el a figyelmet. Varga István úgy látja, a GDP az emberi életminőség alakulásának kimutatására azért sem alkalmas, mert a tevékenységnek nincs előjele. – Ha valamit lebontunk vagy felépítünk, az ugyanúgy szaporítja a GDP-t, s az is mindegy, hogy gyermekeket nevelünk vagy bürokráciát növelünk, gyógyítunk vagy egészséget rombolunk – sorolt további eseteket a szakember.
A GDP „leváltása” vagy legalábbis teljhatalmának megszüntetése régi téma. Az ENSZ például több mint 15 éve használja a humánfejlettségi szint mutatót, amit egy pakisztáni közgazdász dolgozott ki. Nagy visszhangja volt tavaly Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász elemzésének, amely kimondja, hogy a GDP-t tévesen használják akkor, amikor a gazdasági jólét mérőeszközeként jelölik meg.
– Nem akarom a GDP-t bántani, sok mindent megmutat, de többet kellene mondani a társadalomról ahhoz, hogy egy ország gazdaságának állapotát leírjuk – sorakozott fel „a GDP-szkeptikusok” közé a Központi Statisztikai Hivatal új elnöke a Gazdasági Rádiónak adott interjújában. Vukovich Gabriella szerint lehetne mérni azt is, hogy mennyire elfogadható az emberek életszínvonala, milyenek a kilátások, lesznek-e a térségben új munkahelyek. Az interjúban arról is szó esett, hogy egyelőre nagy ellenállásba ütköznek a széles körben elterjedt GDP frissítésére irányuló kezdeményezések. Vannak azonban már olyan próbálkozások, amelyek azt mutatják, hogy a GDP betonbiztos helyzete a jövőben megváltozhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.