Sok jóval nem kecsegtet a tőzsde azok számára, akik hűbelebalázs módjára vágnak bele a kereskedésbe. Hiába a hangzatos hirdetések, sem a részvény-, sem a devizapiac nem kínál könnyű hasznot. Tóth András független pénzügyi tanácsadó szerint számtalan példát találni arra, hogy egész családok kerültek a tönk szélére a jobb megélhetés reményétől megrészegülve. – Találkoztam olyan ügyféllel, aki elvégzett egy néhány hetes tőzsdei tanfolyamot, néhány tízezer forinttal kipróbálta magát a piacon, és keresett is egy kis pénzt. Sajnos ekkor eluralkodott rajta a mohóság, eladta a házát, albérletbe költözött, aztán hónapok alatt mindenét elveszítette – említett egy szélsőséges példát Tóth András. A szakértő szerint nagyon jól jellemzi az amatőr spekulánsok helyzetét, hogy még a válság előtt is nagyon sokat veszítettek, pedig akkoriban még szárnyaltak az indexek.
A kisbefektetők általában azért buknak, mert akkor vásárolnak, amikor egy részvény már javában felívelőben van, tehát viszonylag drágán jutnak hozzá, majd amikor a részvény árfolyama zuhanni kezd, megrémülnek, és olcsón túladnak a papírokon. A tanácsadó szerint a gondot az jelenti, hogy egy átlagos ügyfél rövid távú befektetésben gondolkodik, néhány hónap alatt szeretné megkétszerezni-megháromszorozni a pénzét, márpedig ez nem megy. – Részvényeket akkor éri meg vásárolni, ha van időnk kivárni az árfolyam javulását. Ez azt jelenti, hogy legalább tízéves távlatban kellene gondolkodni vásárlás előtt – jegyezte meg Tóth András.
A tanácsadó szerint nem véletlen, hogy a portfóliókezelők több évig koptatják az iskolapadot, mielőtt elkezdik forgatni mások pénzét. Ez ugyanis szakma, amelyet csak hosszú évek alatt lehet elsajátítani. – A néhány hetes, hónapos tanfolyamok és a különböző piaci döntést segítő szoftverek sokkal inkább a szervezők és a fejlesztők zsebének tesznek jót, mint az ügyfelekének – állítja Tóth András. A tanácsadó azt javasolja, hogy egy átlagosan felkészült tőzsdéző legfeljebb a szabadon elkölthető pénzének tizedével vágjon bele a kalandba, a megtakarításait inkább kevésbé kockázatos termékekben tartsa.
Az utóbbi időben egyre divatosabbá váló devizakereskedést a szakértő még kockázatosabbnak látja, mint a részvénypiacot. – A fizetőeszközök adásvétele jó esetben nullszaldós üzlet, ezeket a piacokat olyan bonyolult, nehezen átlátható folyamatok irányítják, amelyek megjóslásához egy hobbi szinten tájékozódó és tapasztalatlan ügyfélnek esélye sincs – jegyezte meg Tóth András.

Világhírű sorozat forgatása zajlik Dunaújvárosban – videó