A szerb hatóságok rátaláltak arra a férfira, aki júliusban csaknem kétezer papagájt próbált áthozni Magyarország területére a zöldhatáron. Mint ismert, a szerb férfi kisbuszával megfordult, amikor észrevette, hogy a magyar hatóságok ellenőrizni akarják. Nem sokkal később azonban árokba szaladt a kocsijával, ezért a járművet hátrahagyva, gyalog menekült viszsza Szerbiába. A kisbuszban bácsalmási határrendészek a papagájokon kívül megtalálták a férfi személyi igazolványát és jogosítványát, s a szerb hatóságok hamarosan jelezték, hogy a dokumentumok és a gépkocsi tulajdonosa megegyezik. Szállítmányának becsült értéke 4,3 millió forint.
Hasonló eset több ízben történt az elmúlt időszakban ezen a szakaszon. Legutóbb február 21-én vette észre a magyar határrendészet munkatársa, hogy ketten ketrecekkel a kezükben készülnek átlépni a az országhatárt. Mivel a tettesek akkor is észrevették a közelgő egyenruhásokat, a 386 nem védett madarat tartalmazó ketreceket hátrahagyva elmenekültek.
A tapasztalatok szerint Nyugat-Európába, illetve Csehországba próbálják elszállítani az „árut” – tájékoztatta lapunkat Csontos János. A bácsalmási határrendészeti kirendeltség vezetője szerint hiába rendelkeznek információkkal a csempészekről, felelősségre vonásukat nagyban megnehezíti, hogy ehhez mindenképpen tetten kell őket érni. Mint mondta, a célországokban szép haszonnal tudják eladni a bűnözők a Szerbiában fillérekért beszerzett állatokat. Feltehetően nyugat-európai és csehországi megbízók megrendelései alapján folyik az illegális kereskedelem. Lapunk úgy értesült, részben a madárinfluenza-pánik eredménye, hogy manapság több nyugat-európai országban is hiánycikké váltak a díszmadarak.
Amennyiben a lefoglalt élőlények között vannak védett állatok, az illetékes rendőri szervek folytatják le az eljárást természetkárosítás miatt, ha nincsenek, az illetékes vámhivatal foglalkozik a csempészettel. A védett állatokat külföldről – elsősorban Szerbiából és Romániából – hozzák engedély nélkül hazánkba, s innen viszik tovább az Európai Unió más tagállamaiba, többnyire Olaszországba, Franciaországba vagy Németországba – tájékoztatta lapunkat a Vám- és Pénzügyőrség Dél-alföldi Regionális Parancsnokságának szóvivője. Némedi Varga Éva szerint 2008 végéig Csongrád, Békés és Bács-Kiskun megyében fokozatosan nőtt a madárcsempész-kísérletek száma, tavaly óta azonban visszaesett az arányuk. Hivatalos adatok szerint 2007-ben 15, 2008-ban pedig 24 ilyen eset fordult elő, míg 2009-ben és idén összesen három-három alkalommal érték tetten az elkövetőket. A különböző madarakon kívül többek közt védett teknősöket, békatetemeket, sziklapitonbőrt, bogárpreparátumokat és egy esetben csaknem kilencezer darab orvosi piócát is találtak a csempészeknél a vámosok és a határrendészek. 2007 októberében pedig egy élő cerkófmajmot próbált áthozni az ország területére egy finn állampolgár.
Az elkövetők beszámolói alapján a teknősöket, valamint a madarakat rendszerint továbbértékesítési vagy étkezési céllal szállítják a megrendelőkhöz. Az előbbieket a csempészek általában zsákban, a személygépjármű ajtókárpitja mögött vagy a kézipoggyászba csomagolva rejtik el. Az élő madarakat ugyanakkor leggyakrabban – szigetelőszalaggal betekert csőrrel és testtel – a gépjármű padozatán helyezik el, vagy kalitkában letakarva a csomagok közé dugják. A nem élő állatokat, például a madarakat rendszerint hűtőtáskában, az úti holmik között találjuk meg – fejtette ki az őrnagy. Amennyiben élő állatot találnak a tetteseknél, úgy ezeknek a többségét – akár múlt héten a papagájokat – a Szegedi Vadasparkba viszik, és átmenetileg karanténba zárják.

Nyári munka Ausztriában – ennyit kereshet egy magyar dolgozó