Állatcsempészet a zöldhatáron át

Elfogták azt a szerb férfit, aki a múlt hónapban körülbelül kétezer papagájt próbált átcsempészni a szerb–magyar zöldhatáron. A két ország közti szakaszon rendszeresen előfordul hasonló eset. Szakértők szerint azért, mert a Szerbiában fillérekért felvásárolt díszmadarakból több nyugat-európai országban és Csehországban is óriási hiány van.

Győr Ágnes
2010. 09. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szerb hatóságok rátaláltak arra a férfira, aki júliusban csaknem kétezer papagájt próbált áthozni Magyarország területére a zöldhatáron. Mint ismert, a szerb férfi kisbuszával megfordult, amikor észrevette, hogy a magyar hatóságok ellenőrizni akarják. Nem sokkal később azonban árokba szaladt a kocsijával, ezért a járművet hátrahagyva, gyalog menekült viszsza Szerbiába. A kisbuszban bácsalmási határrendészek a papagájokon kívül megtalálták a férfi személyi igazolványát és jogosítványát, s a szerb hatóságok hamarosan jelezték, hogy a dokumentumok és a gépkocsi tulajdonosa megegyezik. Szállítmányának becsült értéke 4,3 millió forint.
Hasonló eset több ízben történt az elmúlt időszakban ezen a szakaszon. Legutóbb február 21-én vette észre a magyar határrendészet munkatársa, hogy ketten ketrecekkel a kezükben készülnek átlépni a az országhatárt. Mivel a tettesek akkor is észrevették a közelgő egyenruhásokat, a 386 nem védett madarat tartalmazó ketreceket hátrahagyva elmenekültek.
A tapasztalatok szerint Nyugat-Európába, illetve Csehországba próbálják elszállítani az „árut” – tájékoztatta lapunkat Csontos János. A bácsalmási határrendészeti kirendeltség vezetője szerint hiába rendelkeznek információkkal a csempészekről, felelősségre vonásukat nagyban megnehezíti, hogy ehhez mindenképpen tetten kell őket érni. Mint mondta, a célországokban szép haszonnal tudják eladni a bűnözők a Szerbiában fillérekért beszerzett állatokat. Feltehetően nyugat-európai és csehországi megbízók megrendelései alapján folyik az illegális kereskedelem. Lapunk úgy értesült, részben a madárinfluenza-pánik eredménye, hogy manapság több nyugat-európai országban is hiánycikké váltak a díszmadarak.
Amennyiben a lefoglalt élőlények között vannak védett állatok, az illetékes rendőri szervek folytatják le az eljárást természetkárosítás miatt, ha nincsenek, az illetékes vámhivatal foglalkozik a csempészettel. A védett állatokat külföldről – elsősorban Szerbiából és Romániából – hozzák engedély nélkül hazánkba, s innen viszik tovább az Európai Unió más tagállamaiba, többnyire Olaszországba, Franciaországba vagy Németországba – tájékoztatta lapunkat a Vám- és Pénzügyőrség Dél-alföldi Regionális Parancsnokságának szóvivője. Némedi Varga Éva szerint 2008 végéig Csongrád, Békés és Bács-Kiskun megyében fokozatosan nőtt a madárcsempész-kísérletek száma, tavaly óta azonban visszaesett az arányuk. Hivatalos adatok szerint 2007-ben 15, 2008-ban pedig 24 ilyen eset fordult elő, míg 2009-ben és idén összesen három-három alkalommal érték tetten az elkövetőket. A különböző madarakon kívül többek közt védett teknősöket, békatetemeket, sziklapitonbőrt, bogárpreparátumokat és egy esetben csaknem kilencezer darab orvosi piócát is találtak a csempészeknél a vámosok és a határrendészek. 2007 októberében pedig egy élő cerkófmajmot próbált áthozni az ország területére egy finn állampolgár.
Az elkövetők beszámolói alapján a teknősöket, valamint a madarakat rendszerint továbbértékesítési vagy étkezési céllal szállítják a megrendelőkhöz. Az előbbieket a csempészek általában zsákban, a személygépjármű ajtókárpitja mögött vagy a kézipoggyászba csomagolva rejtik el. Az élő madarakat ugyanakkor leggyakrabban – szigetelőszalaggal betekert csőrrel és testtel – a gépjármű padozatán helyezik el, vagy kalitkában letakarva a csomagok közé dugják. A nem élő állatokat, például a madarakat rendszerint hűtőtáskában, az úti holmik között találjuk meg – fejtette ki az őrnagy. Amennyiben élő állatot találnak a tetteseknél, úgy ezeknek a többségét – akár múlt héten a papagájokat – a Szegedi Vadasparkba viszik, és átmenetileg karanténba zárják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.