Az a tapasztalat, hogy a gyerekek manapság nagyon jól ismerik Afrika vagy Ázsia élővilágát, hiszen ezekről sok izgalmas filmet láthatnak a televízióban, de saját környezetükről már sokkal kevesebbet tudnak – mondta el lapunknak Veprik Róbert igazgató.
– Itt, a vadasparkban régi álmunk volt, hogy pótoljuk ezt a hiányt, és az egzotikus állatok mellett bemutathassuk azokat az élő fajokat is, amelyek népmeséinkben, mondavilágunkban szerepelnek – folytatta. – Ennek a fajta tudásnak épp úgy részét kellene képeznie a magyarságunknak, mint kultúránk és történelmünk ismeretének.
A Kárpát-medencei élővilág bemutatását a szegedi és a temesvári állatkert által elnyert közös uniós pályázat tette lehetővé. Az utóbbi hónapokban 27 millió forintból hoztak létre a vadasparkban kifutókat, amelyekben többek közt az Erdélyben elterjedt farkasok, a Toldival megküzdő aranysakálok, a Fekete István fantáziáját megmozgató vidrák élnek. Az ország legnagyobb alapterületű állatkertje ezen kívül több madárröpdével is bővült.
A korszerűen kialakított bemutatók ráadásul lehetővé teszik, hogy az állatokat szokatlan szemszögből is megfigyelhessék a látogatók. A vidrakifutó például üvegfalú medencével és üreggel épült meg, így a vendégek az állat víz és föld alatti viselkedését is láthatják. A fácánok és vízimadarak röpdéje pedig úgy készült el, hogy a zsilipes bejáratnak köszönhetően a vendégek a rácsokon belülről, csupán néhány méterről láthatják a madarakat – olvasható a távirati iroda jelentésében.
A közönség szórakoztatásán túl azonban a fejlesztések nagy segítséget jelentenek a vadasparknak egy kevésbé látványos, de annál fontosabb tevékenységben: a sérült vagy bajba került állatok mentésében – hangsúlyozta az igazgató. Hozzátette, hogy a vízimadárröpdében például jelenleg olyan bakcsók és kis kárókatonák láthatók, amelyeket fiókakorukban a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársai mentettek meg a nyár eleji tiszai árvizek idején, amikor fészkelőhelyüket elöntötte a folyó. Eredetileg több mint félszáz példány került a vadasparkba, többségük azonban idővel vissza tudott illeszkedni a természetbe. A vidrakifutó lakója szintén mentett állat, Kékfényre ugyanis még kölyökkorában találtak rá a szegedi vízi rendőrök.

"A hétszentségit neki!" – Kocsis Máté nem hagyta szó nélkül Tseber Roland fenyegetőzését