Az Állami Számvevőszék napokban kiadott jelentése szerint 33,1 milliárd forintnyi uniós támogatást kell visszafizetni a pályázóknak, mert szabálytalanul használták fel a kapott pénzt. Ez az összeg csak a jéghegy csúcsa, hiszen az ÁSZ-jelentés inkább a 2004–2006 közötti pályázatok adatait tartalmazza. A 2007 utáni beruházások jelentős része még nincs olyan fázisban, hogy azokat vizsgálhatta volna a szervezet – mondta el lapunknak Gyurácz Németh Iván, az M27 Absolvo Consulting vezető tanácsadója.
A támogatásban részesülők közül azok jártak jobban, akik még – az esetleges gazdasági problémák miatt – a beruházás előtt elálltak a szerződéstől, s fel sem vették az elnyert pénzt. Vannak olyan pályázók is, akik olyan költségeket akartak kimutatni, amelyek nem elszámolhatók. Nekik szembe kell nézniük azzal, hogy a tervezettnél kevesebb támogatáshoz jutnak. Igazán nagy bajban azok a vállalkozások vannak, amelyek nekivágtak egy beruházásnak, de nem tudták határidőre befejezni, vagy képtelenek voltak a vállalt kötelezettségeiket teljesíteni. Az uniós pályázatoknál ugyanis be kell bizonyítani, hogy a kapott támogatás miként hasznosul. Ezt általában az árbevétel növekedésével szokták igazolni a pályázók. Ha ezt nem sikerül elérniük, akkor vissza kell fizetniük a támogatást.
Sok vállalkozó esik abba a hibába, hogy az önrész biztosítását a pályázat megírásakor egy kézlegyintéssel elintézi, s amikor megkapta a Brüsszelből származó pénzt, akkor derül ki, hogy nem tudja előteremteni a saját erő fedezetét – állapítja meg elemzésében a tanácsadó cég. A jelenlegi helyzetben az önrész hiányát még hitel felvételével is nehezen lehet pótolni, erre kevés az esély, hiszen egyre szigorodnak a bankok által diktált feltételek. A megítélt támogatáshoz pedig a nyertesek kizárólag utólag jutnak hozzá, s annak öszszege nem emelkedik akkor sem, ha gondjuk adódik az önrész előteremtésével. Ha például egy sikeres gépbeszerzés után az adott vállalkozás nem képes teljesíteni a vállalt árbevétel-növekedést, akkor számolnia kell azzal, hogy visszafizettetik vele az uniós pénzt.
Gyurácz Németh Iván arra is felhívta a figyelmet, hogy a pályázatok utógondozását, illetve fenntartását is megköveteli az unió, azaz a befejezést követően is rendszeresen adatot kell szolgáltatni az ellenőrzést végzőknek. Ezért olyan tanácsadókat érdemes megbízni a pályázatok elkészítésével, akik vállalják, hogy a beruházás és az elszámolás után is eljuttatják a szükséges információkat az ellenőrző hatóságokhoz. Ugyanakkor arra is figyelni kell a pályázat benyújtása előtt, hogy csak olyan vállalásokat tegyen a cég, amelyeket a támogatási öszszeg felhasználásával szinte biztosan teljesíteni tud, mert ha nem, előfordulhat, hogy vissza kell fizetnie az uniós pénzt.

Bródy János fia takarít, hogy elüsse az időt a kaliforniai börtönben