Az emberek megtévesztésére szakosodott építőipari vállalkozások legújabb hulláma egyértelműen a lakásfelújítási pályázatok megjelenéséhez köthető – mondta el lapunknak az Építőipari Vállalkozások Országos Szövetségének alelnöke. Koji László szerint ezek a cégek szórólapjaikon, honlapjukon és a személyes megbeszéléseken is kiemelkedő kapcsolatrendszerüket emlegetik. Erre hivatkozva ígérnek biztosan győztes pályázatokat, s kérnek tekintélyes összegű előleget a munkára.
Az alelnök azt tanácsolja a túlságosan hiszékeny vásárlóknak, hogy inkább legyenek bizalmatlanok. Ha az interneten bukkannak egy cégre, amelyiknek nincs elérhetősége, s csupán egy regisztrációs lapot kell kitölteni a megrendeléshez, az már igen gyanús. Amikor pedig közvetlen kapcsolatba kerülnek egy vállalkozással, kérjék el a kamarai regisztrációs számot – a komolyabb cégek ezzel rendelkeznek –, és tudják meg az adószámot is. Vagy keressék meg a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara honlapján megtalálható nyilvános adatbázisban a vállalkozást. Számos esetben azonban az is elegendő, ha referenciákat kérnek: kinél, milyen munkákat végeztek, s mennyire volt elégedett az ügyfél. Persze ez sem jelenthet garanciát, hiszen a cég a saját emberét is megadhatja mint elégedett vásárlót. Ha azonban feltérképezzük a vállalkozásokat, akkor sokkal kisebb az esélye annak, hogy átverés áldozatai leszünk.
Hasonló tapasztalatai vannak Molnár Sándornak, a nyílászárókat gyártó Moltis Kft. tulajdonosának, aki lapunknak elmondta: a pályázati pénzek megjelenése óta közismert a szakmában, hogy vannak olyan szerencselovagok, akik a hiszékeny emberek pénzére utaznak: felveszik az előleget, s aztán eltűnnek. Az utóbbi időben az ország több megyéjében is ilyen jellegű bűncselekményekre derült fény. Murai Ágnes, a Baranyai Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője arról tájékoztatta lapunkat, hogy hozzájuk eddig nyolc feljelentés érkezett, s csalás alapos gyanúja miatt indult vizsgálat az Ablak-Global és az Ablak-Épmű Kft. ellen.
A feljelentések szerint a cégek nyílászárók gyártására és beépítésére előleget vettek fel, majd teljesítés nélkül eltűntek. A pécsi bemutatótermet bezárták, a telefont senki sem veszi fel. Ezt a tényt mi is tapasztaltuk, amikor a két cég több telephelyének telefonszámait is hívtuk, s egyetlen alkalommal sem jártunk sikerrel.
Az Ablak-Global Kft. ellen Kaposvárra is érkeztek feljelentések. Az ottani rendőrkapitányság sajtóosztályának tájékoztatása szerint a cég a 15-20 károsulttól egyenként 25 és 400 ezer forint közötti összeget vett át előlegként, mielőtt bezárta volna a telephelyet. A pórul járt vásárlók már internetes blogot is indítottak, ahol 70 és 170 ezer közötti előlegekről beszélnek, s az ország több nagyvárosában több céget is emlegetnek.

Itt egy gomb az autóban, amit tízből kilencen nem ismernek