A mentési művelet vezetői kitartanak amellett, hogy a 700 méteres mélységben rekedt chilei bányászok sem alkoholt, sem dohányt nem kaphatnak. Eredeti döntésükben annak ellenére megingathatatlanok a szakértők, hogy a férfiak egy része elvonási tünetekkel küzd – jelentette az MTI.
Jaime Manalich chilei egészségügyi miniszter az El País című spanyol napilapnak nyilatkozva elismerte, a 33 beszorult bányász közül a múltban több is rendszeresen fogyasztott alkoholt, hogy leküzdje a mélyben végzett munkával járó félelmet. Mint mondta, egyesek időnként „nagy mennyiséget” is magukhoz vettek. „Olykor nem jó, ha egy szenvedélyt egy csapásra, szélsőséges kúrával fojtanak el” – fogalmaz a miniszter a spanyol lapban megjelent interjúban.
Az El País értesülései szerint a bányászok között alkoholisták és drogfüggők is vannak, a hirtelen megvonás azonban egyelőre semmilyen kihatással nem volt a kényszerűen összejött közösség életére.
Ismert, az augusztus 5-én az Atacama-sivatagban lévő San Jo-sé-i réz- és aranybányában rekedt férfiakhoz tegnap kezdtek el egy 66 centiméter átmérőjű alagutat fúrni a szakemberek. Bár mérnökök több alternatívát is mérlegelnek, amenynyiben a jelenleginél nem találnak kiszabadításukra gyorsabb módszert, a mentési akció akár karácsonyig is eltarthat. A fúrás sikeréhez ráadásul a mélyben rekedt bányászok közreműködése is szükséges. El kell ugyanis takarítaniuk azt a több ezer tonna kőtömeget, amely a műveletek nyomán zúdul a mélybe, hogy a törmelék ne torlaszolja el a készülő menekülési útvonalat.
Szeretteikkel – akik közül sokan a bánya bejáratánál egy átmeneti táborban élnek – vasárnap beszélhettek telefonon a férfiak rabságuk óta először. Mindegyikük körülbelül egy percig foglalhatta a menedékhely és a felszín közt kialakított vonalat – jelentette a BBC. Pszichológusok arra kérték az aggódó rokonokat, hogy mondanivalójukkal próbálják érzelmileg minél kevésbé felkavarni a szabadulásra várókat.
Bár fizikailag el vannak szakítva a külvilágtól a munkások, az élet nem állt meg. Az egyik férfi például egy apró cédulán üzente meg gyermekkori szerelmének, hogy vegye csak meg nyugodtan azt a régen kinézett ruhát, ugyanis ha egyszer kijut, feleségül veszi – jelentette a mirror.co.uk. A frissen eljegyzett menyasszony a helyi médiának azt nyilatkozta, hogy csaknem 25 éve várt már erre a pillanatra.
Magyar tulajdonos. A beomlott San José-i bánya az Első Szent István Bányatársasághoz tartozik (San Esteban Primero), s egy ’56-os magyar hozta létre – olvasható egy magyar nyelvű blogon. A bányát Kemény György alapította feleségével, Füller Ágnessel 1975-ben. A megbecsült szakember egy ideig a chilei nemzeti bányászati társaság tanácsadójaként is dolgozott, 2000-ben meghalt. Utána a vállalatot két fia örökölte, ám egyikük, Marcelo néhány évvel később megvásárolta bátyja tulajdonrészét.

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban