Engedékenyebb lett Szerbia

Belgrádi vezető politikusok nyilatkozata szerint némileg enyhülhet Szerbia Koszovó-álláspontja. Engedékenyebb, pontosabban kevésbé kizárólagos állásfoglalást tükröz Borisz Tadics hétvégi nyilatkozata is, hogy Szerbia kész módosítani az ENSZ-közgyűlésnek szeptember 9-én benyújtandó határozati javaslatot. Ezzel kapcsolatban tanácskozni is kész Brüsszellel, de Washingtonnal is.

Sebestyén Imre
2010. 09. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Merényletek Koszovóban. A hét végén két merénylet is volt Koszovó szerbek lakta területein. A botsanei robbanásban szombat éjszaka hat ember sérült meg, egyikük súlyosan. A falut szerbek és cigányok lakják. A másik robbanásnak – amely a szerb többségű Zubin Potokban történt – nem voltak sérültjei. Szombaton hajnalban kézigránátot dobtak a koszovói rendőrség udvarába. Az erős robbanás következtében két rendőrségi jármű megrongálódott. A hatóság semmit sem közöl a merényletek részleteiről. (S. I.)


Ugyanakkor az elnök kabinetirodája cáfolta a sajtóközléseket, hogy Tadics bizonyos feltételekkel kész elismerni Koszovó függetlenségét. A lapok három feltételt említenek, az egyik a koszovói pravoszláv kolostorok területenkívüliségének elismerése, a másik kettő pedig a koszovói szerbség különleges státusának, illetve az észak-koszovói status quónak az elfogadása.
Szeptember első hetében kell megtalálni a megoldást a határozati javaslatra, amely mind az EU, mind pedig Szerbia számára elfogadható. A szerb kormány küldöttsége a napokban utazik Brüsszelbe egyeztetni, s eközben maga Tadics nyilatkozta újságíróknak, hogy neki soha külföldi politikus nem mondta, hogy Koszovó elismerése a feltétele Szerbia uniós csatlakozásának. De Szerbia erre nem is lenne hajlandó, s ezt – mint hangoztatta – Westerwelle, Clinton, Sarkozy és Merkel tudomására is hozta megbeszéléseiken.
Mi lesz, ha nem jutnak kompromisszumra? Az elemzők azt a lehetőséget is felvetik. Szerbia ez esetben vereséget szenved az ENSZ-közgyűlés ülésszakán. A térség országai közül egy sem fogja a szerb határozati javaslatot támogatni, véli Dusan Janjics független politikai elemző, aki szerint most nem az a legfontosabb, hogyan néz ki a határozati javaslat szövege, hanem az, hogy meggátolják Szerbia és az Európai Unió további konfrontációját. A Tadics nevével jelzett politika ugyanis mindinkább gátolja Szerbia európai távlatait. Az elemző szerint Németország Westerwelle külügyminiszter minapi látogatásakor azt kívánta tudomásra hozni, hogy a csatlakozni kívánó Szerbiának Koszovón kívül még számos problémája van, s nem kellene tovább bonyolítani a helyzetet. Legalább Koszovóval ne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.