José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és a soros belga elnökség kiállt Viviane Reding igazságügyi EU-biztos mellett, aki szerint „szégyenteljes” a roma telepek elleni diszkriminatív eljárás. Barroso támogatja az EU-biztos indítványát Párizs felelősségre vonására a romániai és bulgáriai romák hazatoloncolása miatt, Reding azon kijelentését viszont, amiben a romákkal szembeni bánásmódot a II. világháborús szokásokhoz hasonlítja, Barroso mindössze a pillanat hevének tudta be, és elhatárolódott tőle. „Semmi esetre sem akartam párhuzamot vonni a II. világháború és a jelenlegi francia kormány cselekedetei között” – mondta később Reding, akinek bocsánatkérését „tudomásul vette” a francia kormány. Ezt megelőzően a francia államfő egy zártkörű ebéden állítólag azt mondta, hogy „semmit nem lehet Franciaország szemére vetni, de ha a luxemburgiak maguknak akarják a romákat, nem jelent problémát”.
Silvio Berlusconi olasz kormányfő a Figaro című párizsi lapnak nyilatkozva Sarkozy mellé állt, megfeddve a luxemburgi EU-biztost a hasonlatért, majd kifejtette, hogy szerinte a romák kérdése egész Európát érinti, ezért közös uniós álláspont kialakítását sürgeti.
Egy magas rangú amerikai kormányzati tisztségviselő is nyilatkozott, igaz, névtelenül: „Egyértelmű, hogy a romák jogai fontosak számunkra, felhívjuk tehát Franciaországot és más országokat is, hogy ezeket tartsák tiszteletben.”

Soha ennyien nem érettségiztek még a börtönből