Ismét felállították a rétyi honvédszobrot

Eredetileg 1941-ben állították első világháborús székely bakák, 1944-ben román katonák lefejezték, 1977-ben Ceausescu látogatása előtt, megsemmisítés veszélye miatt a helyiek elásták, a múlt szombaton pedig helyreállítva újraavatták a székelyföldi Rétyen a híres honvédszobrot. A nemzeti emlékműre Tőkés László, az Európai Parlament alelnöke, volt püspök kérte Isten áldását.

Joó István
2010. 09. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Híres turisztikai célpont Erdélyben a Rétyi Nyír elnevezésű természetvédelmi terület. Az emlékhely nemzeti jelképeinek kollekciója ismét teljes, hiszen a millenniumi fenyves és a 24-es gyalogezred tulipános obeliszkje mellett ismét fellelhető az 1848–49-es szabadságharcot és az első világháborús Székely Hadosztályt egyaránt megidéző honvédszobor. Az erdélyi magyarok kezdettől székely Dávidnak hívják, utalva az ószövetségi Dávidra, aki képes volt legyőzni Góliátot.
A hatalmas kőplasztika sorsa igen hányatott volt. 1941-ben a brassói 24-es magyar királyi gyalogezred egyik veteránja – Páll Ferenc szentivánlaborfalvi malmos – emeltette a Sepsiszentgyörgyhöz közeli Réty falu határában. A 24-esek az első világháborúbeli 38-as magyar hadosztályhoz tartoztak, amelynek székely katonáiból 1918 végén, a román betörés kivédésére a híres Székely Hadosztály létesült. Azonban a honvédszobrot három év múlva a román „felszabadítók” gyalázatosan megcsonkították. Az elraktározott emlékművet 1977-ben a megsemmisülés fenyegette, amikor Ceausescu román diktátor Kovászna megyébe készült ellátogatni. Ám a Székely Nemzeti Múzeum egykori munkatársa, Fekete Lajos a megsemmisítés helyett elásta. Így az erdélyi magyar tömbmagyarság élni akarását jelképező szobor megmenekült, 2009-ben elő is került. Nagy Benjámin szobrászművész vezetésével eredeti formájában restaurálták. Talapzatán ismét olvashatók Petőfi híres sorai A székelyek című, 1849-es verséből: „Csak nem fajult el még a székely vér! / Minden kis cseppje drágagyöngyöt ér.”
A honvéd figurája is jelzi: mi nem agresszorok vagyunk, hanem önvédelmi harcra rendezkedtünk be, amelyhez fel kell vennünk a hitnek pajzsát – mondta a szombati avatóünnepség főszónoka, Tőkés László európai parlamenti képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke. Rávilágított: nyelvünkben a hit és a hűség szavak egy tőről fakadnak. A volt királyhágó-melléki református püspök ostorozta azokat a politikai és egyházi vezetőket, „akik napjainkban önként teszik le a fegyvert”. Kinyilvánította, az Európai Parlament alelnökeként és a romániai delegáció tagjaként is elsősorban az erdélyi magyarságot szolgálja, szem előtt tartva a Székelyföld autonómiáját. Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Közgyűlés elnöke Sylvester Lajos kortárs írót idézte, mondván a rétyi honvédemlékmű a lefejezettség állapotából is képes volt talpra állni. Az avatáson Kisgyörgy Zoltán, a helytörténeti munkáiról és útikönyveiről ismert tudós az 1944-es szoborlefejezéssel kapcsolatban úgy foglalt állást: „Az erőre és rangra emelt butaság az Osztrák–Magyar Monarchia katonájának jelképét gyalázta meg, holott a 24-es gyalogezredben székely magyarok mellett háromszéki románok és barcasági szászok is voltak.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.